Domácí

Dopady pandemie: Nedůvěra ke státu a selhání politiků, tvrdí odborníci

Dopady pandemie: Nedůvěra ke státu a selhání politiků, tvrdí odborníci
Zdroj: Profimedia

O zhodnocení roku s koronavirem a jeho případných dopadech, oslovila redakce TN.cz zástupce z řad politologů, sociologů a lékařů. Podívejte se, jak uplynulý rok hodnotí odborníci.

"Těch dopadů je spousta. Hlavně ekonomické, a poté dopady na duševní zdraví. Kde se ukazuje, že v těch vrcholech pandemie trpělo podle nás až 19 procent lidí depresivníma úzkostma, normálně je to přitom nějakých šest procent. Hodně to dopadá na rodiny s dětma, které trpí těmi restrikcemi," řekl sociolog Daniel Prokop.

Podle Prokopa je však hlavním problémem dlouhodobá nedůvěra mezi státem a občany, někteří lidé tak úmyslně nedodržují opatření, jelikož nedůvěřují státním institucím. Zároveň prý také stoupají konflikty mezi rodiči a dětmi, kteří kvůli distanční výuce a práci z domova tráví hodně času společně. "Myslím si, že velký dopad bude také na vzdělávání. Výzkumy ukazují, že klesá dětská motivace se učit, což se může negativně ukázat v budoucnu,“ dodal Prokop.

Související obsah

"Před rokem jsme si určitě nikdo z nás nedovedl představit, jak těžce nás epidemie postihne, jak dlouho se s ní budeme trápit. Vzpomínám si na nějaké vyjádření profesora Prymuly o dvou letech omezení cestování, což vyvolalo vlnu nesouhlasu a zděšení. Uplynul rok a bohužel Česká republika je nejhůř postiženou zemí v Evropě. Potýkáme se stejným virem, jako všichni ostatní, akorát děláme spoustu chyb," řekl šéf lékařské komory Milan Kubek.

Kubek si myslí, že epidemii neprohráváme v nemocnicích, ale jinde. "Prohráváme ji tím, že neustále opakujeme stejnou chybu. Pozdě, nedůsledně a pozvolna zavíráme. A o to rychleji, předčasněji a chaotičtěji otevíráme," pokračoval Kubek.

Související obsah

Šéf lékařské komory zároveň podotýká, že na jaře se České republice povedlo kvůli rychlé reakci odborníků a politiků epidemii zvládnout. "V létě jsme ale podcenili jakoukoliv přípravu. Převládal pocit uspokojení, že český národ to tomu hnusnému čínskému covidu nandal. Nevnímali jsme příznaky, že se ta situace zhoršuje," dodal šéf lékařů.

Česká lékařská komora údajně na podzim několikrát apelovala na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby zpřísnil opatření vůči covidu-19. Podle Kubka zvítězila ale taktika pozvolného přibržďování, která potřebuje trpělivost, jenž vláda ale neměla. Za následné rozvolnění před Vánocemi tak prý teď pykáme.

Související obsah

Podle politologů došlo k obrovskému rozčarování mnohých z politické scény jako celku. "Mnozí usuzovali, že ta situace je tak vážná, že budou politici schopni to stranické triko a stranické zájmy zahodit a budou schopni se domluvit na nějakém základním kompromisu. Mnohé sousední státy procházely v době koronaviru kampaní a shoda tam byla na určitých věcech mnohem větší. U nás se ukázalo, že i koronavirus se může zpolitizovat. Mnozí žijí v přesvědčení, že i koronavirus má stranické tričko a zajímá ho, kdo je premiér a kdo je v opozici," uvedl politolog Jan Kubáček.

Podle Kubáčka až koronavirus odezní, tak se v Česku objeví volání po revizi politického chování. "Mnozí jsou přesvědčeni, že to tady zachraňovali především jednotlivci, zejména zdravotníci, lékaři a dobrovolníci. Kdyby to bylo zachováno na systému, tak tady prožíváme rozval zdravotního i sociálního systému. Vidíme to opakovaně, že stát nedokáže v mezních chvílích jednat profesionálně," dodal.

Dalším vnímaným problémem je také papalášství. "To si myslím, že je velký problém, který se ukázal. Hodně lidí to naštvalo a promítne se to ve volbách," myslí si Kubáček.

Související obsah

Řada odborníků považuje ale některé kroky vlády za povedené a s poměrně slušným dopadem. "Co hodnotím jako povedené, i přes vyšší administrativu, byly finanční programy Covid spravované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. To po prvním šoku firmám skutečně pomohlo. Logicky na tuto pomoc ale nedosáhly firmy, které už měly ekonomické potíže předtím. Je to totiž úvěr, a tedy musí existovat předpoklad splacení," uvedla místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Pavla Břečková.

"Co bylo velmi dobrým počinem, i když s administrativně horším provedením, tak byl a je program NÁJEMNÉ, protože to je opravdu významná položka ve fixních nákladech každého podnikatele, a pokud máte zavřeno měsíc či dva, nějak to ještě zvládnete. Ale pokud nemůžete podnikat delší dobu, je to jedna z položek, která vás stáhne pod hladinu," dodala Břečková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz