Zajímavosti

Jako z jiného světa! Vědci objevili speciální žraloky, kteří ve tmě září

Jako z jiného světa! Vědci objevili speciální žraloky, kteří ve tmě září
Zdroj: Enex

Novozélandský národní institut NIWA ve středu přišel s překvapivým oznámením. Vědci objevili hned tři speciální druhy žraloků, kteří ve tmě září. Žijí stovky metrů pod hladinou moře a loví menší žraloky i korýše.

Výzkumníci na zářící žraloky narazili v oblasti Chatham Rise na východ od Nového Zélandu v lednu loňského roku. Největším objevem je pro ně světloun Bonnaterrův (Dalatis licha), který je současně největším známým obratlovcem produkujícím světlo. Jak informuje portál BBC, tvor dosahuje délky až 180 centimetrů. 

Mořští biologové se s těmito druhy žraloků už v minulosti setkali, netušili ale, jaké speciální vlastnosti mají. Vůbec poprvé u nich identifikovali fenomén bioluminiscence - tedy schopnost vydávat světlo. 

Výzkumníci předpokládají, že záření má žralokům pomoct s maskováním před případnými predátory. Další variantou je, že bioluminiscenci používají k osvětlení mořského dna při lovu. Světlo vydávají díky fotoforům, tedy buňkám umístěných přímo v kůži.

Související obsah

Vedoucí autor studie Jerome Mallefet upozornil, že bioluminiscence se ve skutečnosti týká až 540 známých druhů žraloků. Doposud ale nikdo takové žraloky nezaznamenal ve vodách Nového Zélandu. V tomto případě je to navíc vůbec poprvé, co se vlastní produkce světla objevila u takto velkých tvorů. 

Zdroj: Enex
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz