Domácí

Úřad řeší už přes tisíc případů nežádoucích účinků vakcín proti covidu

Úřad řeší už přes tisíc případů nežádoucích účinků vakcín proti covidu
Zdroj: Getty Images

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek zveřejnil aktualizovaný přehled případů, u nichž prověřuje nežádoucí účinky po aplikaci vakcín proti covidu-19. Hlášení úřad přijal už více než 1100, počet úmrtí, která mohou s očkováním souviset, zůstává na čísle osm.

Celkem k tomuto úterý lékový ústav přijal 1119 hlášení, u nichž je podezření na nežádoucí vedlejší účinky po podání některé z vakcín proti covidu-19. "Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti," upozorňuje SÚKL.

Nejčastěji lidé hlásí celkové tělesné příznaky a reakce v místě vpichu - třeba horečku, zimnici, slabost, malátnost, pocity horka či naopak chladu. Takových reakcí úřad eviduje 608.

Související obsah

Následují neurologické symptomy s 304 výskyty. Mezi ně patří mimo jiné bolesti hlavy, závratě, mravenčení, mdloby nebo migréna. Na pomyslné bronzové pozici jsou příznaky ovlivňují svaly, klouby nebo kosti - třeba různé bolesti nebo slabosti. Ty nahlásilo 273 lidí.

Součet různých reakcí je vyšší než počet hlášených případů. Důvod je jednoduchý, u některých pacientů se projeví více nežádoucích účinků naráz. Na stejné hodnotě (8) zůstává počet úmrtí, která mohou souviset s aplikací vakcíny proti covidu-19.

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje nežádoucí účinky. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz