Domácí

Nová hlavní hygienička sdílela rasistický vtip. "Nechápu to," hájí se

Nová hlavní hygienička sdílela rasistický vtip. "Nechápu to," hájí se

Šéfka moravskoslezských hygieniků Pavla Svrčinová má v polovině března vystřídat Jarmilu Rážovou na postu hlavní hygieničky. Pozornost na sebe ale strhla už ve čtvrtek. Na facebookovém profilu si totiž vystavila rasistický vtip o Romech. Nejsem si vědoma jeho sdílení, párkrát jsem nechala otevřený počítač a odešla, řekla TN.cz.

"Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero." Příspěvek se objevil na facebookovém profilu Pavly Svrčinové loni v říjnu.

Šéfka moravskoslezské hygieny má v polovině března nahradit Jarmilu Rážovou na postu hlavní hygieničky. Zároveň by se tak stala náměstkyní ministra zdravotnictví. Svrčinová tvrdí, že nemá ponětí, jak se nevhodný vtip na jejím účtu ocitl.

"Nemohu ten příspěvek vysvětlit, nejsem si vědoma jeho sdílení. Nevím, jak se tam objevil, nejsem IT specialista," řekla TN.cz žena, kterou premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za špičku v oboru.

Zdroj: TN.cz

Svrčinová příspěvek ve čtvrtek večer smazala, krátce nato zmizel i celý její profil. Vystavovala si tam i recepty na moučníky nebo fotky psů a koček. Rasistický vtip předtím stihly zaznamenat stovky lidí, kteří hygieničku tvrdě sepsuli.

"Super. Takže banda neschopných idiotů povolává jako posilu do boje s pandemií rasistickou zrůdičku. A vlastně to už nikoho nemůže překvapit," napsal Petr. "Nevím, jak na hlavní hygieničku, ale skvěle byste se hodila na ředitelku Německého muzea hygieny v Drážďanech. Musel by být ovšem rok 1933," přisadila si Tereza.

Související obsah

"Já opravdu vůbec nevím, o co jde. S rasismem nechci mít nic společného, vůbec netuším, jak se to mohlo stát. Někdy si nechávám puštěný počítač, třeba na univerzitě, a odejdu. Ano, facebook jsem si smazala, protože ho nepotřebuji," pokračovala Svrčinová.

Příspěvek odsoudila i organizace Romea, která se snaží zasazovat za dodržování lidských práv. "Protiromský rasismus jako nový styl komunikace vládních opatření proti koronaviru? Nová hlavní hygienička se představuje," uvedla na twitteru.

O jmenování Svrčinové by mohla už v pátek jednat vláda. Loni v létě se pod ní přitom houpala židle. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli špatné komunikaci chtěl, aby přemýšlela, zda vůbec setrvá v čele krajské hygieny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz