Koronavirus

Konec covidu na dohled? Svrčinová řekla, kdy začne epidemie v Česku brzdit

Koronavirová epidemie se v Česku stále drží na vysokých číslech, za středu přibylo 21 126 potvrzených případů. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ještě dlouho klesat nezačnou. Ve Snídani s Novou ale prozradila, že by experti už brzy mohli s jistotou vědět, kdy se covid-19 zabrzdí.

Ve srovnání s minulou vlnou jsou denní nárůsty nakažených téměř dvojnásobné, počet hospitalizovaných ale rekord zatím naštěstí nepřekonal. V nemocnicích je 6 561 nemocných s covidem-19, z toho 1 064 ve vážném stavu. Nejvíc jich bylo 15. března, a sice 9 551 a 2 054 na plicní ventilaci.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívá, že koronavirus pomalu začíná přibržďovat. "Dneska opět trošičku stouplo reprodukční číslo na 1,01. Co se týká vývoje čísel, tam budeme dosti dlouhou dobu na vyšších číslech. I z relativní pozitivity testů a z toho, kolik je mezi pozitivními symptomatických a asymptomatických osob, se zdá, že jsme teď v situaci, kdy by mohlo začít docházet k brždění epidemie," řekla ve Snídani s Novou.

Optimismus by ale ještě o několik dní odložila. "Na to hodnocení je ještě brzo. Myslím si, že až o víkendu a začátkem příštího týdne budeme moci s jistotou říci, zda epidemie v Česku opravdu brzdí," doplnila.

Související obsah

Řada zahraničních expertů se domnívá, že řešením pandemie by mohla být nová varianta omikron. Ta je sice nakažlivější, ukazuje se však, že má mírnější průběh. Podle Svrčinové ale nemají hygienici dostatek dat, aby to mohli potvrdit.

Respekt k variantě omikron

"K té variantě omikron se stavím trošku s respektem. Musíme dbát předběžné opatrnosti, dat zatím není příliš mnoho. Zdá se, že se opravdu šíří hlavně mezi mladými lidmi a ty příznaky nejsou tak výrazné. Uvidíme, co to udělá při šíření ve vyšších věkových skupinách. Doufáme, že se zatím příliš nerozšíří v Evropě, dokud nebudeme mít dostatek dat. V Česku máme stále jen jeden potvrzený případ," vysvětlila.

Související obsah

Česko má enormní množství infikovaných dětí, za poslední dva týdny je jich 3 000 na 100 tisíc obyvatel.

Svrčinová přiznala, že u řady z nich nedokážou hygieny vytrasovat, kde se s covidem setkaly. "Zhruba jedna třetina až 40 procent dětí je vytrasováno tak, že zdrojem nákazy by měla být škola. Potom je to nákaza v rodinách, kroužcích a pak se nám zhruba ve 40 procentech nepodaří přijít na to, kde dítě k nákaze mohlo přijít," uzavřela.

V pořadu Snídaně s Novou jste mohli vidět celý rozhovor s hygieničkou Pavlou Svrčinovou:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz