Domácí

Policie zavřela zakázané trhy. Můžeme být rádi, že nestříleli, zuří provozovatel

V sobotu bylo v Praze 9 už od rána rušno. I přes vládní nařízení se tam konaly bleší trhy, na které směřovaly desítky lidí z jiných okresů. Na místo se tak sjeli policisté, kteří lidem vstup na území Prahy nepovolili a trhy zavřeli. Provozovatel se proti tomu ostře ohradil.

Česko právě prožívá první víkend s tvrdým lockdownem, ne všude se ale opatření dodržují. V hlavním městě měli policisté už od rána napilno. "Policisté od rána kontrolují situaci okolo bleších trhů v Praze 9," uvedli strážci zákona na twitteru.

"Kvůli nedodržování vládních nařízení museli odepřít vstup již několika desítkám lidí. Jedná se o porušení pravidel při cestování mezi okresy, volném pohybu a zákaz prodeje na tržištích," dodali.

Takové vysvětlení ale provozovatelům nestačilo. "Věc se má tak, že jsem přijel do práce a už tady bylo nějakých... moc policajtů. A nejhorší na tom je, že ani teď nejsou schopni nám říct, co je důvodem toho, že nás zavřeli," uvedl jeden z nich v živém přenosu na facebookové stránce Bleší trhy.

Oznámení o zrušení trhů na facebookové stránce Bleší trhy

Vládní nařízení přitom jasně říká, že "prodej ve stáncích, na tržištích a farmářských trzích je obecně zakázán. Výjimku mají pouze pojízdné prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné provozovně." To ale není případ bleších trhů.

Provozovatel se ale domnívá, že zákrok policie nebyl oprávněný. Dodal, že lidé, kteří se na trhy vypravili, měli čestné prohlášení, které bylo zpracované od právníků. "Rozkaz zněl ale jasně, nikdo nesmí projet. Můžeme být rádi, že po nás nestříleli," konstatoval naštvaně.

Související obsah

Nařízení, které omezuje pohyb mezi okresy, stanovuje řadu výjimek, nakupování mezi nimi ale není. Do obchodu mohou lidé pouze v rámci svého okresu. Vzhledem k tomu, že trhy jsou výslovně zakázané, ani pro ně výjimka neplatí.

Bleších trhů si všimla i paní Olina, která je považuje za neúctu ke zdravotníkům i pacientům. "Jsem zdravotník pracující na covidovém oddělení s pacienty ve vážném stavu. Mám pocit marnosti, když se po noční vracím z práce domů a vidím davy proudící na bleší trh," postěžovala si redakci TN.cz.
 

Jablonec nad Nisou a Liberec žádají ministra vnitra o zrušení kontrol z důvodu velkého množství lidí přejíždějících z jednoho okresu do druhého:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz