Krimi

Mezinárodní gang obral české banky a pojišťovnu. Škoda je 1,4 miliardy

Mezinárodní gang měl podle policie připravit dvě české banky a jednu pojišťovnu prostřednictvím fiktivních obchodů s ocelí o 1,4 miliardy korun. Vyšetřovatelé proto navrhli obžalovat čtyři lidi, tři Čechy a jednoho cizince. V pondělí o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Případ čeští kriminalisté vyšetřovali společně s policisty z Velké Británie. Právě tam také probíhá stíhání hlavních pachatelů. "Obvinění měli předstírat mezinárodní obchody s ocelí, které byly hrazeny směnkami, ale ke kterým však fakticky nemělo docházet,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.


V Česku pak dotyční předkládali dokumenty o fiktivních transakcích finančním institucím, od kterých poté na základě těchto listin získali stovky milionů korun. Těchto směnných obchodů provedli obvinění celkem 21.

Související obsah


Kriminalisté z NCOZ se tímto případem zabývali od roku 2013, trestní stíhání bylo zahájeno v roce 2017. "Pachatelé měli podle našich závěrů velmi dobrou znalost mezinárodních transakcí, směnečných obchodů a znalost dokumentů, které jsou vyžadovány v rámci námořní přepravy,“ doplnil Ibehej.


Škodu ve výši 1,4 miliardy korun měli dotyční způsobit podle policistů dvěma českým bankám a jedné pojišťovně. Všichni čtyři lidé jsou stíháni pro úvěrové a pojistné podvody, za což jim hrozí až 10 let ve vězení.


"Vyšetřovací spis v rozsahu 100 svazků byl už předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ uzavřel Ibehej.

Policisté v Brně rozkrývají nelegální obchod s hmyzem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz