Krimi

Mezinárodní gang obral české banky a pojišťovnu. Škoda je 1,4 miliardy

Mezinárodní gang měl podle policie připravit dvě české banky a jednu pojišťovnu prostřednictvím fiktivních obchodů s ocelí o 1,4 miliardy korun. Vyšetřovatelé proto navrhli obžalovat čtyři lidi, tři Čechy a jednoho cizince. V pondělí o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Případ čeští kriminalisté vyšetřovali společně s policisty z Velké Británie. Právě tam také probíhá stíhání hlavních pachatelů. "Obvinění měli předstírat mezinárodní obchody s ocelí, které byly hrazeny směnkami, ale ke kterým však fakticky nemělo docházet,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.


V Česku pak dotyční předkládali dokumenty o fiktivních transakcích finančním institucím, od kterých poté na základě těchto listin získali stovky milionů korun. Těchto směnných obchodů provedli obvinění celkem 21.

Související obsah


Kriminalisté z NCOZ se tímto případem zabývali od roku 2013, trestní stíhání bylo zahájeno v roce 2017. "Pachatelé měli podle našich závěrů velmi dobrou znalost mezinárodních transakcí, směnečných obchodů a znalost dokumentů, které jsou vyžadovány v rámci námořní přepravy,“ doplnil Ibehej.


Škodu ve výši 1,4 miliardy korun měli dotyční způsobit podle policistů dvěma českým bankám a jedné pojišťovně. Všichni čtyři lidé jsou stíháni pro úvěrové a pojistné podvody, za což jim hrozí až 10 let ve vězení.


"Vyšetřovací spis v rozsahu 100 svazků byl už předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ uzavřel Ibehej.

Policisté v Brně rozkrývají nelegální obchod s hmyzem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz