Zahraničí

Některé země v Evropě rozvolňují, jiné zase opatření zpřísňují

Německo díky příznivému vývoji pandemie dál rozvolňuje koronavirová opatření, která začala platit v půlce prosince. Znovu budou moci fungovat autoškoly nebo masážní salony. S omezenými počty zákazníků otevírají třeba i květinářství nebo knihkupectví.

Ještě více se u našich západních sousedů rozvolňuje v regionech s nízkou mírou nákazy. Tam se otevírají i další obchody, galerie, muzea, nebo zoologické zahrady. V soukromí se bude nově moci setkávat až pět lidí ze dvou domácností. Němci mají k dispozici každý týden jeden test na koronavirus zdarma. Pokud se bude situace nadále zlepšovat, země by mohla za dva týdny otevřít zahrádky restaurací, kina nebo divadla. Podle kancléřky Merklové je ale třeba rozvolňovat opatrně.

"Měly by to být kroky, které vedou k postupnému otevírání, ne kroky, které nám vše pokazí. V Evropě máme mnoho odstrašujících příkladů nástupu třetí vlny. A tohle riziko existuje i u nás," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Související obsah

Jedním z takových negativních příkladů může být Polsko, to v únoru výrazně rozvolnilo, otevřelo například lyžařská centra, hotely, bazény nebo divadla. V posledních dnech tam ale přibývá zhruba dvojnásobek nakažených než před uvolněním opatření.

"To, že se otevírají hory, je pro nás skvělá zpráva. Jsme šťastní, že zachráníme alespoň část zimní sezóny. Letošní zima je skvělá, taková zima tu nebyla roky," řekl Michal Slowioczek, mluvčí horského střediska Szcyrk.

Související obsah

Opačnou cestou se vydává Maďarsko, kde se na dva týdny zavřou veškeré obchody kromě těch s nezbytným zbožím. Zpřísní také Finsko, kde se na tři týdny uzavřou restaurace a částečně i školy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz