Domácí

Ptačí chřipka se objevila na dalších místech. Chovatelé drůbeže jsou na pozoru

Veterináři evidují dalších pět lokalit, kde se v posledních dnech objevila ptačí chřipka. Tamní chovatelé drůbeže ale zatím nemusejí vybíjet své chovy. Veterináři dosud ani nevyhlásili v těchto místech ochranná pásma.

Uhynulé labutě a divoké kachny ve volné přírodě objevili lidé ve Zlínském kraji přímo ve Zlíně na Paseckém potoce nebo v Kvasicích. Následné testy u nich prokázaly ptačí chřipku. Stejně tak u labutí poblíž Javorníku v Olomouckém kraji, v Praze na Císařské louce nebo v Žatci v Ústeckém kraji.

Ptačí chřipka se tak v České republice rozšířila na další místa. Veterináři proto upozorňují všechny chovatele drůbeže v nově postižených oblastech, aby byli velmi obezřetní.

"Aby dávali pozor na své chovy, aby nevypouštěli vodní drůbež na vodní plochy, kde by došlo ke kontaktu s volně žijícími ptáky, aby vodu nebo krmivo dávali někam pod stříšku," varuje mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Související obsah

Ochranná pásma se v těchto oblastech nemusela vyhlásit, protože úhyn drůbeže nehlásí žádný z chovatelů. Pokud by se to změnilo, začala by v místech nákazy okamžitě platit přísná opatření. Jejich součástí by byla i likvidace chovů. Tato opatření momentálně platí v ohniscích na Vysočině, v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz