Koronavirus

Pozor na ivermectin, varují další lékaři: Hrozí zdravotní komplikace!

Pozor na ivermectin, varují další lékaři: Hrozí zdravotní komplikace!
Zdroj: Profimedia

Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně varují před neuváženým používáním léku ivermektin. Léčivá látka je určena primárně zvířatům, lidem by proto podle odborníků mohla způsobit zdravotní komplikace. Ivermektin umožnil nemocnicím používat při léčbě pacientů s covidem-19 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), a to po posouzení jejich zdravotního stavu. Brněnská nemocnice zároveň odmítá, že by experimentovala se zdravím pacientů.

Ačkoli jde o látku určenou přednostně pro léčbu zvířat, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) použití ivermektinu k léčbě lidí schválil. Důvodem mají být vynikající reference a zkušenosti z jiných zemí. Ivermektin v doporučeném množství označují za efektivní a bezpečný. 

Právě na základě vynikajících referencí se rozhodli používat ivermektin i lékaři ve Fakultní nemocnici sv. Anny v Brně. Zajímali se zejména o postupy doporučené americkou aliancí lékařů FLCCC, která si dala za úkol najít nejlepší lék na covid-19 s co nejméně škodlivými vedlejšími účinky. Ti začátkem léta došli k závěru, že lék ivermektin veškeré podmínky splňuje.

Související obsah

A nemocnice se opírá i o další studie. "Existuje recentní stanovisko americké autority NIH - National Institutes of Health, která se problematikou užití ivermektinu zabývala na vědeckém panelu, je volně k dispozici a je datováno k 11. 2. 2021. Tam se konstatuje, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci COVID-19," vysvětluje mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská.

Ivermektin se český kolektiv lékařů rozhodl používat v rámci pilotního projektu, o experimentální léčbu ale prý nejde. "Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně užívají v léčbě covid+ nemocných veškeré dostupné doporučené postupy farmakologické i nefarmakologické léčby a do terapie nad rámec této standardní léčby i nadále zařazují u vhodných pacientů ivermectin jako součást výzkumného projektu hodnotícího efekt komplexní léčby nemoci COVID-19. Je připravena akademická studie, která by mohla přinést do této problematiky více exaktní vědecká data. Ke spoluúčasti jsou zvána také další zdravotnická zařízení či vědecké instituce," dodává mluvčí.

Související obsah

Nemocnice už vydala prohlášení, ve kterém varuje před neuváženým používáním léku ivermektin, obzvlášť proto, že je primárně určen k veterinárním účelům. "Tato forma ivermektinu není vhodná pro humánní použití a při podání člověku by mohla způsobit zdravotní komplikace. Ivermectin pro humánní účely je v současné době v České republice podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným covid+ pacientům, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem," vysvětluje mluvčí.

Před neuváženým používáním ivermektinu už varoval i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Několik lidí ve Spojených státech po samoléčbě skončilo v nemocnici (psali jsme zde). Na snadné předávkování pak upozornila i Komora veterinárních lékařů ČR. "Ivermektin může ve vyšších dávkách způsobit nervové nežádoucí účinky, navíc může ovlivnit účinky jiných současně užívaných léčiv, a naopak jiná současně užívaná léčiva mohou mít za následek zvýraznění nežádoucích účinků ivermektinu," vysvětluje komora.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz