Zahraničí

Nejhorší epidemie před covidem. Hongkongská chřipka zasáhla i Česko

Nejhorší epidemie před covidem. Hongkongská chřipka zasáhla i Česko
Zdroj: Profimedia

Až čtyři miliony obětí po celém světě, vyhlašování výjimečného stavu, přeplněné nemocnice, chřipkové prázdniny a panika mezi obyvatelstvem, to byla pandemie hongkongské chřipky. Ta přelomu 60. a 70. let a zasáhla i tehdejší Československo. Leden 1970 přinesl rekordní počet úmrtí, Česko tato smutná čísla překonalo až letos, kvůli další globální pandemii – koronaviru.

V New Yorku vedla k vyhlášení výjimečného stavu, v Berlíně zabila tolik lidí, že zdravotníci museli provizorně ukládat těla obětí i do tunelů metra. Nemocnice v Londýně byly přeplněné od sklepa až po půdu a ve Francii byla ochromena výroba. Zhruba polovina pracovní síly v této zemi byla kvůli nakažlivému onemocnění upoutána na lůžko.

Řeč je o viru H3N2, který lékaři poprvé zachytili v červenci 1968 v Hong Kongu. "Těžce nemocným pacientům s akutním zápalem plic byla nasazena umělá ventilace, často marně," popsal tehdejší situaci v Berlíně Bojan Pancevski, německý dopisovatel listu The Wall Street Journal.

Infekce se tenkrát rozšířila i do Československa, a to přenosem ze sousedního Polska. Socialistické zdravotnictví ale v té době informace často zamlčovalo nebo zkreslovalo. Až v lednu 1970 se v tisku objevily první konkrétnější údaje. V tehdejším Československu bylo zhruba 90 000 nemocných a stát ve školách vyhlásil chřipkové prázdniny. Lidé ve velkém vykupovali léky.

Související obsah

Přesnější představu o nákaze v ČSSR máme až teď. Česko při řádění hongkongské chřipky zaznamenalo rekordní úmrtnost, překonalo ji až teď v souvislosti s pandemií koronaviru.

"V lednu 1970, v době velké epidemie tzv. hongkongské chřipky, bylo zaznamenáno 15 300 zemřelých," uvedl v úterý Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Letos v lednu zemřelo 15 700 osob.

Virus zabil až čtyři miliony lidí

Pandemie hongkongské chřipky v letech 1968 až 1969 přivodila smrt více než milionu lidí na celém světě. Podle některých odhadů podlehly viru do konce roku 1970 dokonce čtyři miliony lidí. Virus sice nebyl tak smrtný jako nynější koronavirus, ale zdravotníky zaskočila jeho vysoká nakažlivost. Jen během prvních dvou týdnů se v Hong Kongu nakazilo 500 000 obyvatel!

Související obsah

Navíc se ukázalo, že virus H3N2 škodil odlišně v různých oblastech planety. Byly zaznamenány významné rozdíly v průběhu onemocnění i ve smrtnosti nákazy v Asii oproti západním zemím. Třeba v Japonsku byla epidemie až do konce roku 1968 mírná, rozptýlená, zanedbatelná.

"Nejnápadnější byla vysoká míra nákazy a úmrtnost v USA, kde se virus rychle rozšířil na západním pobřeží," napsal v odborném tisku vědecký pracovník Edwin D. Kilbourne z lékařské fakulty v New Yorku. Bezpochyby tam nákazu zavlekli veteráni, kteří se tam vyloďovali při návratu z války ve Vietnamu.

Související obsah

Kilbourne poukázal na mnohem těžší dopad hongkongské chřipky nejen na Američany, ale také na obyvatele Evropy, včetně Velké Británie. Následující druhá vlna onemocnění o dva roky později byla ještě smrtnější než ta úvodní.

K tomu, že ze zákeřného viru z Hong Kongu se postupně stal virus běžné sezónní chřipky, přispělo mimo jiné i očkování. Už čtyři měsíce po pandemii hongkongské chřipky vytvořil americký mikrobiolog Maurice Hilleman se svým týmem účinnou vakcínu. Výhodou pro ně bylo, že ve druhé polovině 50. let se podíleli na vývoji očkovací látky proti tzv. asijské chřipce, jejíž znaky ta pozdější, hongkongská nesla.

Záběry z covidové nemocnice. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz