Domácí

Nestáhli jste si zavirované aplikace? Hackeři přes ně ovládnou účty i mobil

Nestáhli jste si zavirované aplikace? Hackeři přes ně ovládnou účty i mobil
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

V obchodě s aplikacemi pro chytré telefony Android se objevily viry. Ty obsahovalo hned devět aplikací. Hackeři získali přístup k účtům poškozených, či dokonce přímo kontrolu nad jejich telefony.

Výzkumný tým společnosti Check Point odhalil novou hrozbu v devíti aplikacích v obchodě Google Play, z něhož stahují programy majitelé telefonů s operačním systémem Android.  Škodlivý program Dropper Clast82 hackerům umožnil získat kontrolu nad bankovní účty, ale i nad celými telefony lidí, kteří si aplikací stáhli.


Program dokáže obejít i důmyslné zabezpečení a zároveň obsahuje i mobilní virus, tzv. trojský kůň pro vzdálený přístup. Hacker pak dokáže ovládat zařízení, jako by jej držel přímo v ruce. Výzkumný tým Check Point informoval společnost Google, která následně potvrdila, že všechny aplikace infikované programem Clast82 byly z Google Play odstraněny.


"Hacker, který stojí za mobilní hrozbou Clast82, dokázal obelstít ochranu Google Play kreativním a zároveň znepokojivým způsobem. Jednoduše manipuloval snadno dostupnými zdroji třetích stran, jako jsou účty na GitHub nebo FireBase. Oběti si myslely, že stahují neškodnou utilitu z oficiálního obchodu pro Android, ale ve skutečnosti si stáhly také nebezpečný trojský kůň, který cílil na bankovní účty," řekl Petr Kadrmas ze společnosti Check Point.

Související obsah


"Hrozba se dokázala vyhnout odhalení, což znovu ukazuje, proč je potřeba používat nějaké pokročilé preventivní mobilní bezpečnostní řešení. Nestačí jen aplikaci oskenovat při stahování, protože kyberzločinci mohou a budou měnit její chování pomocí snadno dostupných nástrojů třetích stran,“ dodal Petr Kadrmas.

Aplikace, v nichž se vir objevil:

Podívejte se na reportáž TV Nova o hackerském útoku v Česku z minulého týdne:


 

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz