Domácí

Hamáček: Nevidím důvod k odvolání dvou ministrů ani šéfky SÚKL

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odhaduje, že nákaza covidem-19 bude mít v ČR rostoucí čísla zhruba ještě osm až deset dní. Hamáček také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má vyřešit situaci, kdy firmy posílají své zaměstnance testovat do veřejných testovacích center a tím je zahlcují.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu dostalo na jednání Ústředního krizového štábu za úkol připravit změny, které by předcházely nežádoucímu jevu, kdy si firmy usnadňují práci s testováním zaměstnanců a posílají pracovníky do testovacích center namísto toho, aby je testovaly přímo ve firmě. Hamáček to řekl bez bližších podrobností.

Testů pro samotestování zájemců na covid-19 je podle jeho slov v ČR zhruba jeden milion kusů. Jde o dodávku určenou původně pro školy, kterou zajistilo ministerstvo vnitra na základě později kritizované soutěže.

"Zásoba vydrží zhruba na měsíc. Další dodávky zajistí Státní hmotné rezervy," konstatoval šéf krizového štábu. Hamáček také očekává, že výrazně nižších počtů nakažených v nemocnicích se dočkáme za 8 až 10 dní.

Související obsah

Ministr vnitra se vyjádřil i k přání prezidenta Miloše Zemana, aby premiér Andrej Babiš odvolal ministry zdravotnictví a zahraničí Jana Blatného a Tomáše Petříčka a také šéfku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové. "Tím, kdo navrhuje jmenování nebo odvolání ministrů, je předseda vlády," řekl ministr.

Miloši Zemanovi se nelíbí, že tito odborníci se vyjádřili proti použití ruské vakcíny Sputnik v ČR, dokud nebude schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). Prezident republiky by také uvítal odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). "Kdybych k němu měl nějaké výhrady, řekl bych mu to osobně," komentoval kritiku ministra místopředseda vlády Hamáček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz