Domácí

Pokusů o sebevraždu u dětí přibývá! Bude to ještě horší, varují experti

Pandemie koronaviru a následná opatření pořádně zamávaly s našimi životy. Současná situace navíc neblaze dopadá na fyzické a psychické zdraví dětí, kdy řada z nich trpí kvůli izolaci duševními obtížemi. Podle odborníků i právě proto přibývá sebevražd u dětí, které jsou v posledních letech stále častější.

Deprese, úzkosti, myšlenky na sebevraždu nebo rovnou snaha ukončit svůj život. Právě s tím se stále častěji potýkají u dětí psychologové a pracovníci Linky bezpečí. Podle odborníků jsou v posledních letech pokusy o sebevraždu u dětí stále častější.


"Sebevražedná tematika nám, bohužel, stabilně roste poslední čtyři roky. Evidujeme do ní jak tendence, tak i myšlenky na sebevraždu, nebo pak přímo pokus,“ řekla TN.cz sociální pracovnice Linky Bezpečí Lucie Zelenková.

Související obsah


Podle údajů Linky bezpečí se v roce 2020 zvýšil počet kontaktů o 21 % oproti předchozímu roku. "Součet za telefon, chat a e-maily byl 2454 kontaktů v roce 2020 oproti 2036 kontaktům v roce 2019,“ přiblížila Zelenková.


Je však důležité upozornit, že kontakty neznamenají počet dětí. Některé se totiž na odborníky obracejí opakovaně a pracovníci je nemohou rozlišit, protože vše je anonymní. Přestože většina klientů zaměstnancům nesdělí svůj věk, nejčastěji podle Zelenkové volají děti ve věku od 14 do 17 let.


Mnozí odborníci tvrdí, že daná situace je nejen výsledkem pandemie a protikoronavirových opatření, ale může za ni také menší odolnost dětí. Ty se pak v tíživém životním období rozhodnou své problémy řešit razantně.


"Pozoruji obrovský nárůst těchto problémů. Rodiče mi denně píšou, je to extrémní zhoršení. Děti potřebují kamarády, chodit ven a hýbat se,“ míní psycholog Milan Studnička.

Související obsah


Řada expertů se však shoduje, že by se především ta koronavirová opatření týkající se dětí měla zrušit. Zároveň viní vládu z bezohlednosti vůči školákům. "Zavřít školy je naprosto nesmyslné a bezohledné. Pro děti je to strašné. Můj syn se každou neděli modlí, aby se znovu otevřely,“ doplnil psycholog Jeroným Klimeš.


Psychologové navíc očekávají, že těchto případů, kdy se děti dokonce pokusí o sebevraždu, bude přibývat.

Počet dětí s psychickými problémy roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz