Koronavirus

Dětská lékařka si zoufá: České děti tloustnou a nesportují, je to rozklad

Dětská lékařka si zoufá: České děti tloustnou a nesportují, je to rozklad
Zdroj: Getty Images

V Česku stále více ubývá dětí, které se věnují nějakému sportu. Děti častěji sedí za počítačem a tloustnou. Tomu navíc nepřidává ani pandemie koronaviru. Podle dětských lékařů je situace alarmující, někteří hovoří dokonce o totálním rozkladu.

"Začínám pomalu ale jistě pociťovat beznaděj. Denně na preventivních prohlídkách pokládám otázku "Dělá aktivně nějaký sport?“ Odpověď je pokaždé stejná. "Ne, skončil. Teď nedělá už od března nic,“ stýská si dětská lékařka Tamara Polášková.

Související obsah

Situace začíná být podle odborníků doslova alarmující. "Dítě sedí, hledí před sebe, moc ho to nezajímá. Má dvě kila od jara navíc. Nezájem. Nula. Ve škole nebyli někteří skoro celý rok. Počáteční nadšení pak vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech. Teď už jsou apatičtí. Je jim to jedno,“ popisuje Polášková.

Podle dětské lékaře je na vině právě to, že děti nyní nechodí do školy, učí se doma a sedí stále více času za počítačem. "Je to obrovský hazard s našimi malými/mladými. Nebo ne hazard. Je to jejich totální rozklad, a to ve všech směrech,“ uzavřela Polášková.

Řada rodičů si v tomto ohledu se svými dětmi neví rady a s dětskou lékařkou souhlasí. "Potvrzuji apatii a nezájem u dítěte, už si jako rodič pomalu nevím rady. Připadám si jako dráb, aby dítě šlo cokoliv udělat, tak musím vyvinout obrovské úsilí,“ postěžovala si na facebooku paní Monika.

Související obsah

Někteří však mají situaci pod kontrolou a se svými dětmi alespoň v omezeném režimu sportují. "Naše děti denně skáčou na trampolíně a chodí na procházky,“ popsala paní Tereza. "Snažíme se proti této situaci aktivně brojit v podmínkách, které jsou. Takže s dětmi chodíme bruslit, na dlouhé rodinné procházky a výlety do přírody. Využíváme různé nachystané bojovky,“ uzavřela další maminka Tereza.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) prozradil, kdy se děti vrátí do škol. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz