Domácí

Zeman chce čistku ve vládě. Žádné změny nejsou na stole, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman chce konec ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Předvídá také konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) změny ve vládě odmítl.

Kvůli prozatímnímu odmítnutí očkování vakcínou Sputnik V v Česku chce prezident Miloš Zeman projednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) možnost odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a SÚKL Ireny Storové.
Zeman také považuje za reálné, že by mohl skončit ministr Tomáš Petříček (ČSSD), kterého považuje za "méně úspěšného". Řekl to v rozhovoru pro Parlamentní listy.

"Názory pan prezidenta znám, není to nic nového, beru to na vědomí, to je vše, co k tomu mohu říct. Žádné personální změny ve vládě nejsou v tuto chvíli na stole," ujistil ve středu odpoledne premiér Andrej Babiš.


"Sám neodstoupím. Trvám na tom, že Sputnik V musí mít před možným využitím v České republice souhlas Evropské lékové agentury (EMA)," řekl Blatný pro Českou televizi.

Související obsah

"Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami," citovala ministra Petříčka Česká televize.

"Tím, kdo navrhuje jmenování nebo odvolání ministrů, je předseda vlády," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu po jednání Ústředního krizového štábu.


"Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální. To, že nechce připustit necertifikované vakcíny, je naopak dobře," uvedl na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.


"Premiér by přistoupením na vyděračské podmínky Miloše Zemana, které velmi pravděpodobně dostal na ruském notovém papíře, jen definitivně ukázal, jaký je slaboch. Toto jednání rezidenta Zemana by se mělo přičíst k ústavní žalobě. Věřím, že po volbách bude v Poslanecké sněmovně projednána," napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny. Devadesátky už skončily! Na Hradě si toho ještě nevšimli, k šípku ať už jdou ti co nehájí naši bezpečnost a naše zájmy!" reagoval předseda lidovců Marian Jurečka.

"Obvykle se ministrů této vlády nezastávám, ale tady Zeman otevřeně útočí na zdraví a bezpečnost lidí! Rusko je mu bližší než košile i kabát! Věřil jsem, že poklonkování Rusku máme už dávno za sebou... Oceňuji, že i přes tyto vyděračské praktiky si ministr Blatný trvá na svém!" okomentoval europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz