Zahraničí

Itálie začne vyrábět ruskou vakcínu Sputnik. Zvažuje to i Rakousko

Itálie začne po dohodě s Ruskem vyrábět vakcínu Sputnik V. S distribucí ale počká na schválení od Evropské lékové agentury. Kapacity pro výrobu Sputniku a čínské vakcíny Sinovac nabídlo i Rakousko. Výroba by tam mohla začít hned po schválení použití vakcín v Unii.

Obě dávky Sputniku dostaly na celém světě už dva miliony lidí. V Evropské unii se ale touto vakcínou většinou ještě neočkuje. Itálie je první zemí v Evropě, která chce očkovací látku začít vyrábět ještě před schválením Evropskou lékovou agenturou. O výrobu ve dvou továrnách se postará italsko-švýcarská společnost, která do konce roku slibuje vyprodukovat až 10 milionů dávek.

O možnosti výroby ruské i čínské vakcíny v Rakousku už dříve mluvil kancléř Kurz, podle kterého se nesmí Unie omezovat při výběru vakcín jen na určité země. "Každá další účinná a schválená vakcína je důležitá v boji s pandemii. Pouze společně, prostřednictvím mezinárodní spolupráce, budeme schopni tuto pandemii porazit," má jasno Sebastian Kurz.

Související obsah

Česká republika ale čeká na schválení vakcín Evropskou lékovou agenturou. Na to nečekalo Maďarsko, které Sputnikem začalo očkovat už před více než měsícem. "Kdo je rychlý, zachraňuje životy. Kdo je pomalý, životy ztrácí. My nemůžeme čekat na Brusel. Jednání ohledně vakcíny jsme započali s Ruskem i Čínou už loni," vzkázal maďarský premiér Viktor Orbán.

Proočkování obyvatel dosáhlo důležitého milníku ve Spojených státech, kde vakcínu dostalo už více lidí, než kolik se jich koronavirem nakazilo. V USA se nejvíce očkuje vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Ta podle nejnovějších studií chrání i proti britské, jihoafrické a brazilské mutaci.

pez, Anežka Pichrtová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz