Koronavirus

Ústav prověřuje 11 úmrtí po očkování. Přes tisíc lidí hlásí nežádoucí účinky

Ústav prověřuje 11 úmrtí po očkování. Přes tisíc lidí hlásí nežádoucí účinky
Zdroj: TV Nova

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje za minulý týden tři podezřelá úmrtí, která mohou souviset s očkováním proti koronaviru. Celkem jich od začátku vakcinace odborníci zaznamenali 11.

Pracovníci SÚKLu prošetřují dohromady 11 úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti koronaviru. "Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost s příčinnou,“ stojí na webu.


Podle ústavu navíc očkování podstupuje velké množství lidí včetně těch, kteří trpí závažnými zdravotními problémy. Právě proto se u nich mohou objevit také nežádoucí účinky na vakcíny. Ty mohou vést až ke smrti.

 

Související obsah


Kromě toho eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv k 9. březnu také 1506 hlášení o nežádoucích účincích očkovacích látek. Nejvíce lidí trápí tzv. celkové příznaky a reakce v místě aplikace. Jde například o horečku, třesavku, zimnici nebo otok obličeje. Tyto obtíže nahlásilo ústavu 849 lidí.


Nežádoucí účinky oznamují buď sami zdravotníci, nebo dobrovolně také i někteří pacienti. Ti mohou své problémy nahlásit prostřednictvím formuláře, který je dostupný na webu. Zdravotníci začali s očkováním proti koronaviru na konci prosince loňského roku.


Od té doby rozdali lékaři téměř milion dávek. Podle dat ministerstva zdravotnictví dostalo k 10. březnu první dávku 668 394 lidí, druhou dávku má za sebou 279 750 obyvatel Česka.

Lidé si stále stěžují na problémy s registrací k očkování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz