Naše Česko

Covid zasáhl i charity. Oblečení není dost, přibylo hovorů na linky důvěry

Covid zasáhl i charity. Oblečení není dost, přibylo hovorů na linky důvěry
Zdroj: Profimedia

O čtvrtinu více hovorů zaznamenali vloni pracovníci Linky důvěry provozované Charitou ČR. Souvisí to s tíživou situací, do které se mnozí dostali kvůli pandemii koronaviru. Problém mají také charitativní organizace, které distribuují potřebným obnošené oblečení. Naopak plné sklady hlásí potravinová banka.

Charita nemůže teď kvůli restriktivním opatřením státu vybírat od dárců obnošené oblečení a rozdávat je lidem žijícím v chudobě. "Situace je radikálně jiná než před rokem. Některé naše služby jsme museli výrazně omezit, například sběr šatstva,“ řekl TN.cz Jan Oulík, mluvčí Charity ČR. Ta patří k největším poskytovatelům sociálních služeb v zemi.

Před rokem se pracovnice Charity ČR vrhly do šití látkových roušek, protože těch zdravotních byl v ČR nedostatek. Teď se zaměřují na shromažďování a distribuci nových respirátorů a zdravotnických roušek těm, kdo si je nemohou dovolit koupit.

Související obsah

"Často dostáváme ochranné prostředky i z potravinových bank, ale není to v dostatečném množství. Zbytek dotujeme z finančních darů a z vlastních zdrojů," konstatoval mluvčí charity. Ta provozuje mimo jiné i krizové a informační telefonické linky, kam mohou telefonovat lidé v tíživé životní situaci.

"Za loňský rok jsme zaznamenali asi o 1500 hovorů víc, než v roce 2019. Tedy celkový nárůst asi o čtvrtinu," uvedla Zdeňka Švancarová, vedoucí Linky důvěry Oblastní charita Blansko, která má celostátní působnost.

Související obsah

"U lidí se v poslední době stále více projevuje apatie, nechuť do života a u mnoha z nich vzrůstá agresivita," přiblížila společné rysy některých telefonátů. Z hovorů s neznámými lidmi je patrný strach – o vlastní zdraví či o zdraví a životy jejich nejbližších.

Lidé také často nemají jasno kolem očkování, nedokážou skloubit distanční výuku dětí a zaměstnání, strachují se o ekonomické přežití rodiny. Některé děsí i pouhý pobyt venku a možná nákaza covidem-19.

V Tříkrálové sbírce se sice letos vybralo zhruba 80 milionů korun. Ale bylo to méně než obvykle. Kvůli omezení pohybu totiž tentokrát nemohli koledníci Chjarity ČR chodit po ulicích a vybírat do kasiček od kolemjdoucích.

Potravinová banka je plná

Zatímco vloni na podzim měly potravinové banky v ČR doslova "vyluxované" sklady, teď si na nedostatek nestěžují. Projevuje se totiž nečekaný efekt dlouhodobého uzavření škol a školních družin. Z programů na rozšíření zdravých potravin mezi školáky totiž putuje velká část právě do potravinových bank.

"Není to jediný zdroj. Potraviny k nám jdou i z uzavřených stravovacích provozů," řekla pro TN.cz Dana Růžičková z potravinové banky, která obstarává významnou část Středočeského kraje. Také drobní dárci neztrácejí ani v této napjaté době zájem přispívat nejchudším lidem v zemi. Stejně jako sociální organizace, které si potraviny v "bankách" vyzvedávají a pak je rozdělují potřebným.

Související obsah

"Teď máme i čerstvé ovoce a zeleninu. A samozřejmě také trvanlivé potraviny. Není takový nedostatek jako byl vloni na podzim," kvituje Dana Růžičková zlepšení ve středočeské potravinové bance.

Potravinové sbírky mají v ČR už tradici. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz