Domácí

Firmy plánují hromadné propouštění! Tady je situace nejhorší. PŘEHLED

Firmy plánují hromadné propouštění! Tady je situace nejhorší. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Přestože v Česku platí stále přísná opatření kvůli šíření koronaviru, vypadá to, že se situace na pracovním trhu začíná uklidňovat. Na konci února nahlásily firmy z celého Česka úřadům, že plánují propustit téměř 700 zaměstnanců. To je o zhruba 800 lidí méně než v předchozím měsíci. Podle odborníků to ale ještě nemusí nutně znamenat zlepšení.

"Ke konci února nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem šest zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 699 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.


Z dat vyplývá, že výpověď se týká především pracovníků v oblasti vědy a techniky, zaměstnanců ve službách, nebo specialistů v obchodní sféře a veřejné správě. Konkrétní firmy však úřad kvůli mlčenlivosti neuvádí.

Související obsah


Oproti předchozímu měsíci se však nejen výrazně snížil počet zaměstnavatelů, kteří chtějí hromadně propouštět, klesl také počet pracovníků, kteří jsou v ohrožení. V lednu ohlásilo záměr hromadného propouštění 14 firem a týkalo se 1529 míst.


Podívejte se na přehled za leden a únor 2021 v jednotlivých krajích:

Hlášené hromadné propouštění - leden a únor 2021

Typ souboru:xlsx


Mnozí odborníci jsou ale skeptičtí. Podle nich to totiž nemusí znamenat, že se situace začíná na trhu práce zlepšovat. "Nemůžeme dělat žádné závěry. Některé měsíce jsou slabší. Přesto se však nezaměstnanost kvůli koronaviru bude pravděpodobně ještě zvyšovat,“ řekl TN.cz ekonom Jakub Seidler.


Přispět ke zlepšení by ale mohly sezónní práce. "Od března a dubna začínají startovat sezónní práce. Díky tomu by tak zaměstnání zase našla řada lidí,“ doplnil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah


Nejhorší situace zůstává v hlavním městě, kde záměr hromadného propouštění ohlásily tři firmy a dotknout se má 542 zaměstnanců. Právě v Praze tvoří pracovníci absolutní většinu z celkového počtu těch, kteří zřejmě přijdou o místo.


Bát o práci by se měli lidé také ve Středočeském kraji, kde se má propouštění týkat 114 pracujících z jednoho podniku. Poté následuje Plzeňský (25) a Jihomoravský kraj (14), kde záměr nahlásil vždy jeden zaměstnavatel. V dalších krajích Česka však propouštění nehrozí.


Beránková ale poukazuje na fakt, že se jedná pouze o záměr. "K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít 100 %. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ uzavřela.

Firmy počítají loňské ztráty a chystají propouštění. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz