Domácí

K povinnému testování se přidá státní správa, má se týkat i malých firem

Povinné testování ve firmách se od středy bude týkat i zaměstnanců veřejné správy. Za 2 týdny by se testování mělo rozšířit také na malé podniky. Firmy ale nemají dostatek testovacích kapacit a přetížená jsou i odběrová místa pro veřejnost. Navíc se prý šíření nákazy ve firmách zatím projevuje jen minimálně.

Podniky s více než 250 zaměstnanci měly s testováním začít minulou středu, firmy s 50 až 249 lidmi v pátek. A od této středy musí povinně testovat už i úřady s 50 a více pracovníky. Nápor zájemců o antigenní testy proto hlásí nemocnice po celé republice.

"Jedná se o průmyslové podniky, o školy a vědecká pracoviště nebo taky o úřady. Všichni potřebují testování pro své zaměstnance," potvrzuje mluvčí nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích Radka Miloševská.

Související obsah

V současnosti se testování ve firmách týká zhruba tři milionů pracovníků. Už teď se ale některé firmy potýkají s nedostatkem testovacích kapacit.

"Se předpokládá od samého začátku, že firmy budou muset najet na samotestování, případně si zajistit dohodu s nějakým poskytovatelem zdravotních služeb, který by to pro ně prováděl," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

"Cena je v dnešní době vyhnána poptávkou poměrně vysoko, začínáme na 130 korunách, úhrada je 60, což samozřejmě nestačí. Pro menší firmy to je velká zátěž. A když se snaží poslat své zaměstnance na testovací centra, tak ta centra jsou přetížená," upozorňuje viceprezident Hospodářské komory a zároveň majitel firmy Radek Jakubský.

Související obsah

Podle komory se po týdnu testování ukazuje, že firmy k masivnímu šíření infekce nepřispívají. "My jsme začali testovat minulý týden, v současné době máme otestováno víc jak 4000 našich zaměstnanců a z toho 35 bylo pozitivních," tvrdí mluvčí České pošty Matyáš Vitík. "Naše společnost má 180 zaměstnanců a z toho jsme měli jeden jediný záchyt," přidává se Jakubský.

"Hrozně záleží na kvalitě těch antigenních testů, některé jsou až desetkrát méně citlivé než ty nejcitlivější. A i ty jsou mnohem méně citlivé než PCR testy. Takže to možná žádný velký efekt mít nebude, protože se 90 procent těch případů mine," nabízí jiné vysvětlení imunolog Václav Hořejší.

Světové studie ale uvádějí, že z 80 procent se nemoc šíří právě v zaměstnání a následně v rodinách.

Na testování se připravují už i menší firmy. Více v reportáži:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz