Zahraničí

Biden má ambiciózní plán, v Paříži docházejí lůžka v nemocnicích

Prezident USA Joe Biden nařídil všem státům, aby do prvního května zabezpečily očkování pro všechny starší 18 let. Řekl to při svém prvním televizním projevu v hlavním vysílacím čase od nástupu do úřadu. Představil také další kroky, které by měly pomoci Spojeným státům pandemii zvládnout.

Prezident Spojených států Joe Biden si stanovil cíl - do 4. července, kdy USA slaví den nezávislosti, chce vrátit život v zemi do normálu.

"Nebudeme slavit pouze nezávislost našeho národa, ale budeme slavit také nezávislost na tomhle viru. Ale abychom se tam dostali, nesmíme ztratit ostražitost. Tenhle boj ještě není u konce," hřímal Biden.

Spojené státy očkují vakcínami Pfizer, Moderna a Johnson and Johnson. Stejné látky už jsou schválené i v Evropské unii. Sedmadvacítka ale navíc používá ještě vakcínu od společnosti AstraZeneca. A ta teď oznámila, že místo slíbených 90 milionů dávek jich dodá během prvního čtvrtletí pouze třetinu.

Problémy v Evropské unii se ale netýkají pouze nedostatku vakcín. Podobně jako Česká republika, i další státy bojují s nedostatkem lůžek na jednotkách intenzivní péče. Ve Francii je nejhorší situace v hlavním městě.

Související obsah

"Už teď připravujeme významný počet pacientů k transferu do okolních regionů. Může se to stát už koncem týdne. A když říkám významný počet, myslím tím desítky až stovky pacientů z Paříže," oznámil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Úspěch naopak hlásí Izrael, který je pomyslným světovým lídrem v očkování proti covidu-19. Tamní armáda díky vysoké proočkovanosti dosáhla kolektivní imunity.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz