Domácí

Darovaná linka z Tchaj-wanu už vyrábí respirátory, část půjde do nemocnic

Výrobní linka na respirátory, kterou Česko dostalo darem od Tchaj-wanu, už je v provozu. Měsíčně by měla zvládnout vyrobit až milion respirátorů. Část z nich poputuje bezplatně k lékařům do českých nemocnic.

Třetí linka na výrobu respirátorů darovaná z Tchaj-wanu se rozjela ve Zlíně. Firma, která ji provozuje, má k dispozici i další linky, ale tato nová je nejdokonalejší. A to hned z několika důvodů.

"Je tam lepší systém uchycení gumiček, to znamená, že ta linka má ve finále třeba dvojnásobně vyšší výkon než ty standardní linky," vysvětlil obchodní manažer společnosti Spur David Pospíšil.

Výrobní linku do zlínské firmy zapůjčil Technický a zkušební ústav stavební Praha. A to na tři roky. Po nich se rozhodne, co s ní bude dál.

Linka už zvládla za den práce vyrobit tisíce respirátorů. "Je to zhruba 50 tisíc kusů," doplnil Pospíšil. Tedy skoro stejně, jaký je počet obyvatel Jihlavy.

"Délka té linky je kolem devíti metrů, pracuje na ní jeden člověk, za linkou následuje kontrola a balení," popsal vedoucí výroby David Klobáska.

Darování linek do Česka se podařilo domluvit při cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Tři linky už jsou v Česku a respirátory vyrábějí, další dvě se zpozdily o několik týdnů.

Související obsah

"Jsou v České republice, čekáme na proclení a přepravu, ke které by mělo dojít v pondělí 15. března, následně počítám s tím, že je kolegové zprovozní do nějakých čtyř až pěti dnů," sdělil Aleš Povr ze společnost Good Mask.

Firmy, které dostaly linky na respirátory k dispozici, plánují věnovat pět procent vyrobených ochranných pomůcek lékařům do českých nemocnic.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz