Domácí

Covid ničí stále mladší Čechy, víc jich končí na JIP. Umírají už i děti

Koronavirus se čím dál častěji šíří i mezi mladšími ročníky. Podle ministra zdravotnictví začínají na jednotkách intenzivní péče běžně přibývat lidé kolem čtyřiceti let. A nemocnice to bohužel potvrzují. Nákaze podlehly už i dvě děti.

Koronavirus není nemocí starých lidí. Věk pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, častokrát i na jednotkách intenzivní péče, se povážlivě snižuje.

"Není výjimkou, že na jednotce intenzivní péče, a bohužel i někdy s fatálním koncem, se může tato situace týkat i člověka mezi padesátým a čtyřicátým rokem," říká ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah

Slova ministra zdravotnictví potvrzují data z nemocnic. Například ta v pražském Motole má na jednotce intenzivní péče nejvíce pacientů kolem šedesáti let. Nejmladší hospitalizovaný se ale narodil v roce 1989.

"Pokud hodnotíme ročníky, který byly nejčastější klientelou JIP, dejme tomu na podzim, tak potom ty ročníky určitě omládly," zmiňuje přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol Tomáš Vymazal.

"Vyskytují se na našich jednotkách intenzivní péče mladší pacienti - sedmdesáté, osmdesáté i devadesáté ročníky. Většinou muži, kteří mají nadváhu," uvedl ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

Mladší pacienti, kteří mají vážný průběh nemoci, mají větší šanci na přežití než ti starší. Nejde na to ale spoléhat. V České republice nákaze podlehly už i dvě děti - naposledy na Chomutovsku jedenáctiletý chlapec.

Související obsah

"Vždycky ten věk je určité plus, ale není to záruka. Setrvávají všichni dlouho v té intenzivní péči," upozornil primář ARO Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman.

Podle epidemiologů je za nárůstem počtu mladších nemocných na jednotkách intenzivní péče mimo jiné britská mutace koronaviru, která způsobuje těžší průběh nemoci. Navíc je více infekční.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz