Domácí

Zmatky ohledně respirátorů a značení, inspekce vyvrací mýty o účinnosti

Zmatky ohledně respirátorů a značení, inspekce vyvrací mýty o účinnosti
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní inspekce se rozhodla reagovat na některé nepravdivé informace, které se šíří o respirátorech a jejich účinnosti. V Česku platí povinnost nosit na určitých místech respirátor nebo obdobný prostředek. Povoleny tak nejsou jen respirátory třídy FFP2, ale například i KN95 a N95. Nařízení umožňuje použít i obličejové masky s dostatečnou certifikací.

Podle České obchodní inspekce (ČOI) mohou být informace o respirátorech matoucí, rozhodla se proto vnést do celé problematiky trochu světla. Až dramatické zprávy se podle ní šíří o respirátorech s označením N95 a KN95. Podle ČOI je jakýkoliv respirátor s filtrací 94 % a vyšší pro spotřebitele užitečný a plní svou funkci, pokud je správně nasazen.

"Označení N95 nebo KN95 na respirátoru neznamená nic zavrženíhodného. Naopak, výrobce tímto způsobem deklaruje, že jde o respirátor, který vyhovuje kritériím dle americké, resp. čínské technické normy (standardu) pro klasifikaci jakostní úrovně N95, resp. KN95. Tentýž výrobek přitom může projít testováním a klasifikací dle vícera standardů a pak také může nést vícero označení příslušné klasifikace (např. "FFP2/KN95")," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Podle ČOI nejsou respirátory s jiným označením, než je FFP, na evropském trhu zakázány, jedná se o klasifikaci dle jiné světové normy než evropské. Na sociálních sítích se nicméně podle ČOI šíří nepravdivé informace, že by měly být respirátory s jiným označení než FFP2 funkční jako papírový kapesník.

"V okamžiku, kdy se v Česku šíří dezinformace ve smyslu, že KN95 je stejně účinná asi jako kapesník a tyto informace se dále šíří na sociálních sítích, rádi bychom sdělili spotřebitelům, že je naopak velmi důležité právě masové používání funkčního respirátoru, který je dobře nasazený, s filtrací 94 % a vyšší (FFP2, N95, KN95 atp.)," doplnil Fröhlich.

Související obsah

Vládní nařízení o nošení ochranných prostředků dýchacích cest připouští použití respirátorů s různými normami a také určitých obličejových masek.

Nařízení konkrétně říká, že lidé musí mít ve vymezených místech respirátor nebo obdobný prostředek, vždy bez výdechového ventilu, naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), zdravotnickou obličejovou masku nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének.

ČOI také reagovala na informaci, že se v Česku nachází velké množství ochranných prostředků, které mají padělané certifikáty.

"Česká obchodní inspekce netoleruje prodej nelegálních respirátorů a v současné době věnuje mimořádnou pozornost výkonu dozoru nad dodáváním osobních ochranných prostředků dýchacích cest na trh. Rozpracováno je aktuálně zhruba 300 kontrol, při kterých se ověřuje např. správnost značení či oprávněnost uvedení respirátorů na trh," sdělil Fröhlich.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz