Koronavirus

Nákup respirátorů: Pozor na padělky, s tímto návodem nesáhnete vedle!

Nákup respirátorů: Pozor na padělky, s tímto návodem nesáhnete vedle!
Zdroj: Getty Images

Každé balení respirátorů obsahuje řadu důležitých označení, díky kterým mohou lidé snadno zjistit, jestli se do nich vyplatí investovat peníze, nebo je lepší poohlédnut se jinde. Jaké údaje kontrolovat, prozradil Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ).

Úřad spadající pod resort Ministerstva průmyslu a obchodu ČR představil jednoduchý návod, díky kterému se v respirátorech vyzná i úplný laik. Leták navazuje na již dříve vydané a úspěšné průvodce osobních ochranných prostředků, ze kterých čerpali informace zástupci nemocnic, měst i sociálních služeb. 

"Nedávno vydaný průvodce se zhruba 70 stranami byl určen středně znalým čtenářům dané problematiky. Z mnoha stran nám přišly podněty a prosby, abychom vytvořili maximálně stručný a přehledný manuál pro širokou veřejnost, která se v podrobnostech ztrácí a neví, na co se při nákupu respirátoru zaměřit, jaké parametry zkontrolovat,“ vysvětluje předseda ÚNMZ Viktor Pokorný.

Související obsah

Jednostránkový materiál má za cíl srozumitelně provést všechny případné zájemce nákupem respirátorů tak, aby si lidé pořizovali funkční a bezpečné výrobky chránící dýchací cesty. Vždy s potřebnou evropskou certifikací, která kvalitu a účinnost potvrzuje.

Leták má sloužit jako pomoc při budoucích nákupech, zpětné ověřování respirátorů zakoupených v loňském roce podle ÚNMZ nemá smysl. "Platila řada mimořádných výjimek a řádně certifikovaných respirátorů s označením CE byl na trhu zoufalý nedostatek," varuje.

"Naším cílem není říkat, které respirátory jsou kvalitnější, kdo prodává nelegální výrobky či dokonce padělky. Společně jsme vytvořili fiktivní respirátor 'Pepa', na němž se snažíme běžnému spotřebiteli ukázat, jaké základní údaje musí být na respirátoru a jeho obalu uvedeny, pokud má splňovat evropský standard,“ dodává Jakub Král ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica, která se na přípravě letáku podílela.

Informační leták si mohou zájemci bezplatně prohlédnout online. Tištěná podoba pak bude k dostání v nemocnicích, na úřadech, lékárnách nebo třeba v MHD.

Respirátor se musí správně nasadit! Jinak ztrácí účinnost, varují experti. Jejich doporučení najdete zde:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz