Koronavirus

Policie při kontrolách rozdala na 30 tisíc pokut. Nejčastěji za nenošení roušek

Policisté už rok kontrolují, zda lidé dodržují zavedená opatření. Od loňského 12. března, kdy byl poprvé vyhlášený nouzový stav, provedli téměř čtyři miliony kontrol. Doposud udělili zhruba 30 tisíc pokut a přes 23 tisíc přestupků předali do správního řízení.

Téměř čtyři miliony kontrol provedli policisté od začátku pandemie koronaviru. Zaměřují se na to, zda lidé dodržují zavedená protikoronavirová nařízení. "V letošním roce bylo zjištěno více než 63 tisíc přestupků. Přes 17 tisíc z nich vyřešili policisté na místě, necelých sedm tisíc poté předali správnímu orgánu,“ informoval mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.


Nejčastěji se porušení týkala nařízení ministerstva zdravotnictví. Ve zhruba 40 tisících případech lidé neměli roušky nebo respirátory a dostatečně si tak nezakryli nos a ústa.

Související obsah


Za loňský rok policisté evidují přes 57 tisíc přestupků. Lidé mimo jiné také často nerespektují vládní opatření, mezi která se řadí například zákaz nočního vycházení po 21. hodině nebo přítomnost lidí v restauracích a barech.


"Nejčastěji se pochybení týkají i nenošení roušek na veřejnosti a nerespektování zákazu konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech,“ potvrdil Moravčík.


Policisté kontrolují dodržování opatření od loňského 12. března, kdy byl v Česku poprvé vyhlášený nouzový stav. O sedm dní později vyšlo nařízení, kdy lidé nesměli vycházet z domu bez zakrytí nosu a úst.


Přestože se toto opatření už několikrát zmírnilo, od 25. února lidé v Česku musí povinně nosit respirátor typu FFP2 nebo KN95 na všech veřejných místech.

Kontroly zákazu pohybu mezi okresy jsou namátkové. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz