Domácí

Firma místostarosty dodávala Praze roušky. Opozice: Je to střet zájmů

Firma pražského místostarosty z řad Pirátů vydělává na pandemii. Její obrat se za poslední rok výrazně zvedl. A to i díky tomu, že dodává ochranné prostředky nemocnicím i pražským městským policistům, kterým nepřímo velí pirátský primátor. Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše se ale o střet zájmů nejedná.

Před pandemií tržby firmy Strebl dosahovaly sotva 660 tisíc korun. Teď má firma podle místostarosty Prahy 3 Štěpána Štrébla (Piráti) roční obrat zhruba 40 milionů. Dlouhodobě ze zahraničí dováží potřeby ke stavebnictví. Během pandemie ale začala obchodovat s ochrannými prostředky z Asie.

Vyhrála i několik veřejných zakázek, mezi nimi také tu na dodávku roušek pro pražské strážníky. Šlo o 30 tisíc kusů roušek za 175 tisíc bez daně – jedna tedy za necelých šest korun. Na možný střet zájmů upozornil web Seznam zprávy.


"Podle mého názoru jde o jasný střet zájmů. Není možné, aby politik obchodoval se státem či s obcemi nebo kraji. Vždycky tam bude podezření, že ty jeho obchodní vztahy byly zvýhodněné," prohlásil zastupitel Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah


"Devadesát devět procent obratu s veřejným sektorem je z veřejných zakázek, kde žádný Pirát nepůsobí, a naopak jsou to třeba nemocnice, které kontroluje ministerstvo zdravotnictví. V jednom procentu z objemu veřejného sektoru, tam jsme vlastně dodali městské policii," řekl Štrébl.


"Mohou být právně v pořádku, ale jsou podle mého názoru neetické. Dvojnásobně pokrytecké je to u Pirátů, kteří sami upozorňují na střet zájmů," upozornil Pospíšil.


"Můj střet zájmu to není určitě, jde o rozšířenou představu, ale primátor v Praze městskou policii podle zákona neřídí. Ta dodávka byla proto vysoutěžena otevřeně, jediným kritériem byla cena, hodnotily se nabídky devíti uchazečů a nejdražší nabídnutá cena byla 600 tisíc korun, tedy víc než třikrát vyšší," popsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah


Dle serveru Hlídač státu firma uspěla celkem v 18 veřejných zakázkách. "O střet zájmu tak, jak ho známe z té politiky, kde si přiklepávají zakázky v netransparentním řízení, kde se dávají peníze firmám, se rozhodně nejednalo a za tím si stojím. Zatímco tady se prominuly nějakým firmám daně a jsou specifické injekce v řádech stovek milionů různým firmám, tak prostě vyhrát výběrové řízení ve veřejné zakázce nemůže být prezentováno jako nějaké závažné pochybení," vyjádřil se předseda Pirátů Ivan Bartoš.


"Chceme celou záležitost nejprve řešit s našimi koaličními partnery. Nebylo by fér vykřikovat do médií předčasné soudy. Děkujeme za pochopení," uvedl mluvčí STAN Tomáš Pergl.


V úterý k tomu přitom měli prostor na koaliční radě. "Tohle jsme vůbec neřešili. Řešili jsme třeba věci, týkající se budoucího hlasování o nouzovém stavu. Toto je věc, která je nějakým způsobem interní," sdělil Bartoš. Štěpán Štrébl teď dokonce zvažuje, že by z rodinné firmy odešel, případně ji prodal.
 

Eliška Kopánková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz