Koronavirus

Prymula má živnost na výrobu respirátorů! Skandální, zní z opozice

Prymula má živnost na výrobu respirátorů! Skandální, zní z opozice
Zdroj: TV Nova

Roman Prymula, jeden z hlavních stratégů boje s epidemií koronaviru, má kromě angažmá vládního zmocněnce také živnostenské oprávnění k výrobě zdravotnických prostředků včetně respirátorů. Jak řekl TN.cz, prý je nevyrábí a živnost si založil, když po neshodách s Adamem Vojtěchem (za ANO) odcházel z ministerstva zdravotnictví. Podle některých opozičních politiků narušuje tato skutečnost Prymulovu důvěryhodnost.

Roman Prymula je držitelem živnostenského oprávnění ve čtyřech oblastech. Jednou z nich je výroba zdravotnických prostředků. To mu umožňuje vyrábět mimo jiné respirátory, plynové masky, kardiostimulátory nebo elektrodiagnostické přístroje.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) momentálně působí jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a coby významný epidemiolog má stále vliv na protiepidemická opatření. “Pokud pan Prymula opravdu vyrábí zdravotnické prostředky a do toho ještě obchoduje se státem, tak to podle mého názoru je střet zájmů," domnívá se exministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

"Je obtížně přijatelné, aby člověk, který rozhoduje o karanténních opatření a nošení roušek, současně tyto výrobky vyráběl a distribuoval," dodává.

Související obsah

 

Zdrženlivější byl šéf nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS). "Je to samozřejmě na první pohled podivné, ale nemám k celé věci více informací, nechci to proto detailně komentovat," uvedl. "Působí to velmi podivně, ale nevyvozoval bych z toho nějaký závěr. Důležité bude zjistit, zda pan Prymula toho nezneužil. Budeme se ptát," vzkázal poslanec Radek Holomčík (Piráti).

Prymula řekl TN.cz, že se výrobou zdravotnického materiálu nezabývá. “Já jsem si ty živnosti založil po odchodu z ministerstva, kdy jsem chtěl odejít do privátní sféry. Zase někdo zbytečně dělá vlny,” uvedl epidemiolog. Z resortu zdravotnictví odešel v druhé polovině května, živnostenské oprávnění vzniklo 17. června.

 

“Považoval bych za naprosto skandální, kdyby roušky prodával přímo státu, obcím a krajům. Měl by se toho rozhodně zdržet. Může to v zásadě vytvářet dojem, že některá jeho rozhodnutí nejsou dána stavem závažnosti postupu choroby Covid-19, ale mohou být dána jeho vlastními obchodními zájmy. Samozřejmě pokud je pouze držitelem živnostenského oprávnění, pak to střet zájmů není. Poškozuje to ale důvěryhodnost jeho rozhodování. Je to nepřijatelné,” pokračoval rázně Pospíšil.

Související obsah

 

Prymula trvá na tom, že se jedná o obecnou živnost, jejíž platnost nemusí v případě, že ji nevykonává, ani přerušovat. “Proč bych ji přerušoval? Žádný zdravotnický materiál nevyrábím. Nevyrábím nic. Mám to proto, abych mohl třeba přednášet,” prohlásil.

Jeho živnost se týká rovněž poradenství, zpracovávání odborných studií, výzkumu a vývoje v přírodních vědách či mimoškolní výchovy a vzdělávání.

O vyjádření jsme požádali také mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabrielu Štěpanyovou a mluvčí vlády Janu Adamcovou. Na jejich reakce čekáme.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz