Koronavirus

Brusel představil covidový pas. Očkovaným i testovaným umožní cestovat

Evropská komise ve středu představila první návrh takzvaného covidového pasu, který by měl umožnit cestování mezi státy Evropské unie bez omezení. Nakonec nemá sloužit pouze naočkovaným, budou v něm i údaje o negativním testu nebo protilátkách. Podle předsedkyně Ursuly von der Leyenové pomůže znovuotevřít život na kontinentu.

Po covidovém pasu volají především jihoevropské země, které jsou v létě závislé na přívalu turistů ze zahraničí. Podle odborníků je však důležité zajistit, aby průkazy žádným způsobem nediskriminovaly ty, kteří očkování z nějakého důvody ještě nemohli podstoupit.

Z návrhu Komise, který ve středu představila, vyplývá, že pasy nikoho omezovat nebudou. V digitálním zeleném certifikátu, jak zní oficiální název, totiž nebudou údaje pouze o očkování. "Certifikát stanoví, zda je člověk už naočkovaný, zda má negativní test z nedávné doby nebo se vyléčil z covidu a má protilátky. Zároveň zajistí, že všechny uvedené údaje budou platné ve všech členských státech," prohlásila Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci. 

"Covid pas má zejména pomoct znovu nastolit svobodu pohybu. Připravujeme i společný rámec pro znovuotevření, týkající se zejména léčby a sdílení vakcín. Očkování je hlavní podmínkou návratu do normálu," dodala s tím, že do září má být naočkovaných 70 procent občanů Evropské unie.

Související obsah

Zavedení pasu podpořila také česká vláda, podle ní však musí jít pouze o dočasné řešení. "Certifikát by neměl být nutnou podmínkou pro cestování. Měl by pouze rozšířit paletu možností, jako jsou například PCR a antigenní testy nebo prokázání, že dotyčný covid-19 v předchozích 90 dnech prodělal,“ uvedla už dříve výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková. S tím návrh Komise počítá.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se dal certifikát využít i v jiných případech než v cestování. "Bude ho možné použít i pro kulturní akce, rozhodnutí je však na ministerstvu zdravotnictví. Chceme jej dostatečně využít i u nás,“ uvedl Petříček.

Platit by mělo pouze očkování vakcínou, kterou schválila Evropská léková agentura. Certifikát musí po jeho představení schválit ještě členské země Evropské unie a Evropský parlament.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz