Domácí

Lidé si připomněli oběti pandemie. Staroměstské náměstí pokryly tisíce křížů

Po celém Česku se v pondělí 22. března rozezněly kostelní zvony i sirény sanitek. Důvodem byla pietní akce pořádaná občanskou inciativou Minuta ticha, která tak chtěla připomenout smutnou událost - rok od úmrtí prvního pacienta s covidem v zemi. Za každou oběť se v Praze na Staroměstském náměstí objevil kříž, celkem je jich podle zástupců města 25 tisíc.

V pondělí uplynul jeden rok od úmrtí prvního pacienta s covidem v Česku. Za poslední rok zemřelo s tímto onemocněním skoro 25 tisíc lidí. Uctít památku obětí se tak rozhodla inciativa Minuta ticha, kterou podpořila také Česká biskupská konference.

  

V poledne se po celé České republice rozezněly kostelní zvony. "Vyzýváme ke společné minutě ticha v pravé poledne v pondělí 22. března. Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých," napsala občanská iniciativa Minuta ticha, která akci pořádala.

Na Staroměstském náměstí se objevily v pondělí ráno tisíce křížů, za každou oběť pandemie je tam jeden. "Jedná se o akci sdružení Milion chvilek pro demokracii, vše mají nahlášené, Policie byla u toho, když se kříže tvořily," vysvětlili zástupci hlavního města. Křížů je podle nich 25 tisíc.

 

"Domluvili jsme se v pražské koalici, že je vhodné kříže na náměstí ponechat do doby, než je smyje déšť," reagoval následně na twitteru starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.

K pietní akci se připojila i Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje. Spolu s kostelními zvony tak Českem zněly sirény sanitních vozidel.

Související obsah

"Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti po skončení pandemie. Čeká nás ještě mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Účast na pietní akci oznámily i další záchranářské útvary.

Praha se rozhodla k dalšímu kroku, jak si připomenout památku těch, kteří kvůli pandemii nejsou mezi námi. "Jako výraz piety dnes zůstane Petřínská rozhledna zhasnutá. Před rokem si vzal koronavirus na svědomí první oběť. Od té doby vyhaslo dalších bezmála 25 tisíc životů. Jako by vymřela třeba celá Břeclav nebo Hodonín. Strašné. Ať odpočívají v pokoji a hodně síly pozůstalým," zveřejnil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jako první zemřel s koronaviren 95letý muž, který ležel v pražské Nemocnici na Bulovce. "Pacient byl velmi nemocný už předtím. Byl ve vysokém věku, měl řadu chorob, potvrdil se u něj covid-19. Dnes kolem 19. hodiny zemřel. Příčinou úmrtí bylo podle lékařů celkové selhání organismu," uvedl pro televizi Nova tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Celkově se u nás koronavirem nakazilo už více než 1,4 milionu lidí. Přes 1,2 milionu se vyléčilo, avšak více než 24 tisíc lidí s onemocněním covid-19 zemřelo.

Nemoc covid-19 si vyžádala už téměř 25 000 obětí. Nejvíce z řad seniorů a dlouhodobě nemocných. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Proč máme tak tragickou bilanci a táhne stále národ za jeden provaz? Na otázky TV Nova odpovídal člen mezioborové skupiny pro epidemické situace Martin Buchtík:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz