Domácí

Benešovy dekrety: Spor o pozemky Colloredo-Mansfeldů se vrací k soudu

Benešovy dekrety: Spor o pozemky Colloredo-Mansfeldů se vrací k soudu
Zdroj: Profimedia

Pozemky v Třebechovích pod Orebem zabavily československé úřady před skoro 80 lety rodu Colloredo-Mansfeld. Stát je pak rodu před 13 lety vrátil, případ se však dostal k soudu. O kauze rozhodl už okresní, krajský i Nejvyšší soud, po zásahu Ústavního soudu se ale vrací vše zpět na začátek.

Ministerstvo zemědělství v roce 2008 vrátilo rodu Colloredo-Mansfeld pozemky v katastru Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku. Případ se dostal před soud o určení vlastnictví. Okresní, krajský i Nejvyšší soud vycházely z toho, že pozemky byly zkonfiskované podle Benešových dekretů, a nevzniklo tak právo na to, aby se pozemky rodu vrátily.


"Obecné soudy vycházely paušálně z toho, že předmětné pozemky byly zkonfiskovány dle některého z konfiskačních dekretů, aniž zvažovaly, zda se na tyto pozemky konfiskační dekrety vůbec vztahují či nedopadla-li na ně některá z výjimek předvídaných těmito dekrety," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková. Na Ústavní soud se se stížností obrátil Leonhard Josef Colloredo-Mansfeld.

Související obsah


Ústavní soud rozsudky nižších soudů zrušil. "Napadená rozhodnutí nezrušil proto, že by dle jeho názoru bylo na místě opačné rozhodnutí, ale, zjednodušeně řečeno, že věc nebyla dostatečně projednána, aby vůbec nějaké rozhodnutí v jejím meritu mohlo být učiněno," vysvětlila Číhalíková Sedláčková. Případ se tak vrací zpět k Okresnímu soudu Hradec Králové.
 

Přečtěte si nález Ústavního soudu o pozemcích Colloredo-Mansfeldů na Královéhradecku:

Nález Ústavního soudu k pozemkům na Královéhradecku

Typ souboru:pdf

Ústavní soud rozhodl, zámek Opočno zůstane státu. Podívejte se na loňskou reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz