Koronavirus

Češi kvůli dovolené zvažují očkování. Covid pasy by mohly spasit cestovky

Tuzemské cestovní kanceláře by zavedení covid pasů uvítaly. Je to podle nich cesta ke svobodné dovolené v letní sezóně. A vítají i možnost, že by v pasech měl být zahrnutý negativní test na koronavirus, jako alternativa pro ty, kteří ještě nemohli být očkováni, nebo vakcínu odmítli.

Už jen tři měsíce nás dělí od začátku léta a cestovní kanceláře netrpělivě čekají, za jakých podmínek budou moci jejich klienti vycestovat do zahraničí. Plán zavedení covid pasů vítají. "Znamená to výrazné usnadnění cest do zahraničí," zhodnotil provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.


"Dle nás je ale důležité, aby byli pasy jednotné a systém byl pro klienty co nejjednodušší," řekl mluvčí CK EximTours Petr Kostka. "Vítáme jednotný digitální certifikát," uvedla mluvčí CK Čedok Eva Němečková.


Podle cestovních kanceláří se o letní dovolené v zahraničí zajímají hlavně lidé, kteří už jsou naočkovaní. "Zajímají se nejen o pravidla pro vycestování do zahraničí, ale také o případné zohledněné podmínky pro návrat zpátky do České republiky," přiblížila Němečková.

Související obsah


Lidí s ukončeným očkováním je ale zatím v Česku jen okolo 320 tisíc. "Počítáme s tím, že v letních měsících bude možné cestovat na základě kombinace testů a očkování," vyložil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.


Někteří Češi dokonce uvažují o očkování právě kvůli dovolené. "Určitě i z toho důvodu bych se naočkovala," prohlásila jedna z dotázaných. "Já si myslím, že všichni nakonec k tomu budeme vedeni," zaznělo také v anketě.


Z evropských zemí už jasná pravidla pro turisty představilo Řecko. "Je připravené přivítat první turisty v polovině května, a to právě na základě kombinace buď negativního PCR testu, nebo osvědčení o protilátkách, nebo osvědčení o tom, že klient je naočkovaný," vyjevil Bezděk.


Cestovní kanceláře věří, že podobně rozhodnou i další země ve Středomoří, které jsou v sezóně českými turisty nejvyhledávanější.
 

Covid pasy jsou možností, jak usnadnit cestování, říká ministr Tomáš Petříček: 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz