Koronavirus

Nežádoucí účinky vakcín hlásí téměř 2000 lidí. SÚKL prověřuje 21 úmrtí

Nežádoucí účinky vakcín hlásí téměř 2000 lidí. SÚKL prověřuje 21 úmrtí
Zdroj: Getty Images

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal dalších 10 podezřelých úmrtí, která by mohla souviset s očkováním proti koronaviru. Podezření na nežádoucí účinky už úřadu nahlásilo téměř dva tisíce lidí.

Ústav zveřejnil informace ve svém pravidelném týdenním přehledu. Za posledních sedm dní stoupl počet podezření na úmrtí ve spojitosti s vakcinací o 10. Pracovníci tuto skutečnost nyní prověřují a upozorňují, že smrt nemusí souviset s očkováním.


Vakcinaci totiž podstupuje velké množství lidí ve vysokém věku, kteří mají mnohdy vážné zdravotní problémy nebo dokonce bojují s více chorobami. "Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou,“ uvádí experti.

Související obsah


Za poslední týden navíc přibylo také více než 400 lidí, kteří si stěžovali na vedlejší účinky očkování. K 16. březnu Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje dohromady 1923 hlášení o nežádoucích účincích. Nejvíce lidí trápí celkové příznaky a reakce v místě v pichu. Asi 1068 pacientů si tak nejčastěji stěžuje na horečku, třesavku, zimnici nebo otok obličeje.


Další nejčastější komplikace se řadí do kategorie neurologických obtíží. Lidé po očkování tedy mnohdy bojují s bolestí hlavy, mravenčením, závratěmi, třesem, pocitem na omdlením nebo ospalostí. Těchto případů zaznamenal SÚKL 435.


Očkování proti koronaviru v Česku začalo na konci loňského prosince. Od té zdravotníci vyočkovali přes 1,2 milionu dávek vakcín. Podle dat ministerstva zdravotnictví dostalo k 18. březnu první dávku 886 465 lidí, druhou dávku má za sebou 328 965 obyvatel.

V Luhačovicích začali s očkováním proti covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz