Naše Česko

Čeští výrobci můžou vyrobit i miliony respirátorů za měsíc

Čeští výrobci dokážou vyrobit každý měsíc miliony respirátorů. O tom, zda jejich výrobky mohou konkurovat levnému dovozu z Číny ve čtvrtek v pořadu Nastartujme Česko na TN.cz mluvili tři ředitelé firem, které ochranné prostředky produkují.

Respirátor se stal jednou z nedílných součástí života v Česku. Jak ale poznat ten, který vás skutečně ochrání? Podle českých výrobců respirátorů jsou na trhu velké rozdíly v kvalitě. Diskutabilní je prý úroveň dovážených ochranných prostředků. O ty české ale mnohdy není takový zájem, dokonce i vláda pořizuje respirátory v zahraničí.

"Já si myslím, že za poslední rok se výrobní kapacity ochranných pomůcek v Česku výrazně rozšířily. Spousta společností rozšířila své pole působnosti i na výrobu ochranných prostředků včetně respirátorů," říká Jan Buk za českou firmu Pardam. Podle něj by Česko v tuto chvíli mohlo být soběstačné, co se výroby pomůcek týče.

Související obsah

Ochranné pomůcky z Číny jsou podle Buka levnější. V poslední době se hlavně diskutuje kvalita respirátorů. "Kvalita je různá. Ne vše, co je dovezené z Číny je špatné. Je to otázka produktů z celé zeměkoule. My jsme testovali asi sedm respirátorů a prošly z nich jen tři," doplňuje Buk.

Zásadní problém podle něj je, že čeští výrobci si musí nechat výrobky certifikovat na základě požadavků Evropské unie, ale některé dovezené prostředky nemusí. To je to, co podle Buka trápí české výrobce nejvíc. "Běžný uživatel navíc nemá šanci poznat, jestli respirátor je kvalitní nebo ne. Jediná možnost to poznat je respirátor nasadit a zkusit, jestli při dýchání uniká vzduch bočními stranami," popisuje Buk.

Související obsah

Dalším hostem byl Tomáš Dudák zastupující společnost Spur. Ten si myslí, že jsou české firmy schopné vyprodukovat až dvacet milionů respirátorů za měsíc. "V tuto dobu jsme ale chápáni jako kapacitní rezerva pro čínské výrobce. A ve chvíli, kdy české instituce budou potřebovat zboží, které nebudou schopné pořídit z Číny, budeme pravděpodobně požádáni o spolupráci," říká Dudák.

Česká firma podle něj musí investovat spoustu finančních prostředků do certifikace, legislativy a dovozci stačí jeden dopis. "V Česku si nevážíme českých výrobců a neděláme nic pro to, aby se ta situace změnila," tvrdí Dudák. "Pokud zákazník chce kvalitní produkt, musí věřit své ověřené značce," dodává.

Související obsah

I podle Martina Ladyra ze společnosti Good Mask by mohla být Česká republika soběstačná, co se respirátorů týče. "Omezili jsme veškerý export, abychom se zaměřili na české občany a spotřebitele," říká Ladyr. "Zaměřili jsme se i na barevné varianty, aby to lidé mohli používat jako módní doplněk," dodává.

"V tuhle chvíli cokoliv vyrobíme, je hned pryč," Ladyr. Čínským výrobkům jde podle něj velmi těžko dá konkurovat cenou, proto se snaží konkurovat alespoň kvalitou. "Sice nemáme nejlevnější ani nejkvalitnější respirátor, ale snažíme se o dobrý poměr cena - kvalita," dodává.

Související obsah

A na závěr divákům poradil, jak poznat pravý český respirátor. "Pokud máte na výrobku uvedené CE 1024, jedná se o respirátor s českým certifikátem. Pokud tam máte pouze CE, tak ho nekupujte. Zároveň pozor, česká vlajka na obalu nemusí znamenat český výrobek," popisuje Ladyr.

Čeští výrobci dokážou vyrobit každý měsíc miliony respirátorů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz