Zahraničí

Požáry v Austrálii uvolnily tolik kouře, jako sopečná erupce

Požáry v Austrálii uvolnily tolik kouře, jako sopečná erupce
Zdroj: Profimedia

Lesní požáry, které pustošily Austrálii v letech 2019 až 2020, byly tak obrovské, že do stratosféry vychrlily tolik kouře, jako velká sopečná erupce. Podle studie zveřejněné ve čtvrtek v časopise Science, to mělo vážné důsledky pro životní prostředí, informuje agentura AFP.

"Bylo pro nás obrovským překvapením vidět tak významný efekt,“ řekl agentuře AFP spoluautor studie Ilan Koren, profesor Weizmannova institutu vědy v Izraeli. "Nikdy jsem neviděl takovou dávku kouře do stratosféry," dodal vědec.

Množství kouře uvolněného do atmosféry požáry je srovnatelné s množstvím kouře, které se do vzduchu uvolnilo po erupcí sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991, která byla druhou největší ve 20. století.

Související obsah

Vědci poznamenali, že kouř se vzdaloval od Austrálie na východ a o dva týdny později se vrátil znovu ze západu. "Za dva týdny jsme viděli, jak kouř dokončuje celý oběh," řekl Koren. "Nikdy jsem neviděl, že by se tak silná událost šířila tak rychle." Tento jev lze podle studie vysvětlit třemi faktory.

Tím prvním je samotná intenzita požárů. Za druhé, k požárům došlo v oblasti jižní Austrálie, kde je vzdálenost mezi troposférou a stratosférou menší než jinde. A tím posledním je fakt, požáry se odehrály v blízkosti silných bouří, které díky atmosférickému proudění pomohly vysát kouř výš do atmosféry.

Skutečnost, že kouř byl schopen se usadit tak vysoko, je zásadní pro pochopení jeho dopadu na životní prostředí: Obvykle může takový kouř zůstat ve spodní části atmosféry pouze několik dní nebo týdnů. "Ale jakmile se dostane do stratosféry, je schopen tam zůstat v rozpětí několika měsíců až let," vysvětlil Koren.

Vítr je tam silnější, což umožňuje rozptýlit kouř dál a rychleji, než by jinak bylo možné. Prostřednictvím satelitního monitorování mohli vědci pozorovat kouř ve stratosféře po dobu šesti měsíců.

Hlavním účinkem kouře, který se v atmosféře usadí na tak dlouhou dobu, je to, že může odrážet sluneční záření.Podle Korena tak vzniká chladicí účinek, a to zejména na oceán, což může narušit procesy, jako je fotosyntéza řas na jižní polokouli.

Podívejte se, jak rozsáhlý požár v Austrálii zničil přes 71 domů 

Kouř však může také naopak absorbovat sluneční záření, které pak může mít lokální oteplovací účinek. "Důsledky oteplování vlivem kouře rozptýleného ve stratosféře však ještě nejsou zcela jasné,“ dodal Koren.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz