Domácí

Blatný: Speciální kódy k očkování budou ve středu! Mluvila i Svrčinová

Chronicky nemocní pacienti by se měli k očkování proti covidu-19 registrovat pomocí speciálních kódů, které dostanou jejich lékaři ve středu. Na tiskové konferenci to prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). K mikrofonu se postavila i nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která apelovala na všechny, aby vyplňovali sebereportovací dotazníky, které pomáhají při trasování.

Epidemická situace je v Česku nadále vážná. Čísla nově nakažených i přes zavedená opatření klesají pomalu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný věří, že v boji s koronavirem pomůže hlavně očkování, ve kterém si podle něj Česko vede v porovnání s jinými evropskými státy dobře. Proočkováno má být více než 80 procent dávek. "Chci znovu upozornit na to, že nikde neleží žádné vakcíny," upozornil. 

Na tiskové konferenci zároveň oznámil, že v dubnu dorazí do Česka desítky tisíc vakcín od firmy Johnson & Johnson, které budou mít k dispozici praktičtí lékaři. Ti už se ve středu mimo jiné dočkají i speciálních kódů usnadňujících registraci k očkování chronicky nemocných pacientů. 

Kódy umožní lidem hlásit se do očkovacích center, i když jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními. Blatný uvedl, že speciální kódy budou moct uplatnit třeba pacienti s obezitou, cukrovkou či ischemickou chorobou srdeční. 

 

Chronicky nemocní pacienti tak budou mít hned tři možnosti, jak se k vakcinaci dostat. Kromě speciálního kódu se mohou očkovat klasicky u svého ošetřujícího lékaře, nebo v nemocnici, kde je jejich zdravotní stav pečlivě sledován. 

 

Související obsah

Na brífinku ministra zdravotnictví vystoupila i nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová, kterou Jan Blatný označil za "odbornici, která nám pomůže vrátit se co nejdříve k normálu". Svrčinová poděkovala za projevenou důvěru i za práci její předchůdkyně Jarmily Rážové. "Nastoupila ve velmi nelehkém období," sdělila. "Společným úsilím se nám podařilo situaci stabilizovat," dodala.

Zároveň apelovala na všechny, aby poctivě vyplňovali tzv. sebereportující formuláře, které mohou hygienikům výrazně usnadnit práci s trasováním. Odkaz na ně dostávají lidé s pozitivním výsledkem testu na covid-19. Do dtazníku se zadávají kontaktní údaje a klíčové je také vyplnit všechny osoby, se kterými přišel nakažený do rizikového kontaktu. Jde tedy o lidi, se kterými strávil alespoň 15 minut v krátké vzdálenosti. 

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve čtvrtek zabýval aktuálními problémy spojenými s epidemií koronaviru a rozvolněním protiepidemických opatření. Vláda nakonec povolila jen tři menší změny.

Například zrušila opatření, které omezovalo volnočasové aktivity jen na katastr obce. Sportování a procházky tak budou od pondělí možné v rámci celého okresu. Další změnou je, že i v zastavěných částech obcí budou moci být bez roušky sportující lidé. Podle ministra zdravotnictví ale musí dodržet dvoumetrový rozestup od dalších osob.

Aktuálně zavedená opatření by měla platit podle Blatného minimálně do konce Velikonoc. K tomu ale vláda potřebuje prodloužit nouzový stav, který končí na konci března. O jeho prodloužení budou poslanci jednat v pondělí.

Na celý záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz