Koronavirus

Němci údajně odhalili příčinu vzniku krevních sraženin. Mají i řešení

Němci údajně odhalili příčinu vzniku krevních sraženin. Mají i řešení
Zdroj: TV Nova

Němečtí vědci údajně zjistili příčinu vzniku krevních sraženin v mozku, které se objevily u řady lidí naočkovaných vakcínou proti koronaviru firmy AstraZeneca. Podle nich totiž látka spouští u některých obrannou reakci v organismu, která je typická při hojení ran.

Na základě analýzy vzorků z krve šesti pacientů s trombózou výzkumníci zjistili, že po vakcinaci očkovací látkou AstraZeneca se u některých spustil proces, který aktivuje tvorbu krevních destiček. "To se obvykle děje při hojení ran,“ píše týdeník Focus.


Právě to podle odborníků může vést k vytvoření krevních sraženin v mozku. Na výzkumu se podíleli nejen vědci z Greifswaldu, ale také odborníci z Institutu Paula Ehrlicha, který je zodpovědný za schvalování a kontrolu očkovacích látek, a rakouští lékaři.

Související obsah


Podle expertů by tak nyní bylo možné vyvinout účinnou látku, která by těmto problémům zabránila. Přesto ji však lékaři nebudou moci podávat pacientům preventivně, ale až v případě, kdy se začnou tvořit první krevní sraženiny.


Evropská léková agentura (EMA) ve čtvrtek informovala, že vakcína od firmy AstraZeneca je naprosto bezpečná a účinná. Řada evropských zemí proto obnoví vakcinaci touto očkovací látkou. Kvůli zprávám o krevních sraženinách u naočkovaných pacientů totiž mnohé státy očkování britskou vakcínou pozastavily.


Očkování AstrouZenekou zahájila také Francie. Tam se nechal naočkovat samotný premiér Jean Castex. "První věc, kterou provedeme, je, že aktualizujeme doporučení pro užívání vakcíny od firmy AstraZeneca, abychom mohli okamžitě obnovit očkovací kampaň. Sám jsem se nechal touto vakcínou naočkovat, abych ukázal, že jí můžeme plně důvěřovat,“ sdělil předseda vlády.

Vakcína AstraZeneca je podle Evropské lékové agentury bezpečná. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz