Koronavirus

Nízké dávky léku podle vědců zmírní průběh covidu-19! Máme ho doma

Nízké dávky léku podle vědců zmírní průběh covidu-19! Máme ho doma
Zdroj: Profimedia

Lék, který má v domácí lékárničce téměř každý, může podle amerických vědců snížit riziko úmrtí a zmírnit také průběh covidu-19. Řeč je o aspirinu, který v nízkých dávkách chrání před tvorbou krevních sraženin.

Aspirin je v tomto ohledu velmi atraktivní, protože je jedním z nejdostupnějších volně prodejných léků. Podle informací amerických vědců díky němu nemusí pacienti skončit na jednotce intenzivní péče s těžkým průběhem onemocnění. Léky mohou údajně také snížit riziko úmrtí.


"Na jaře jsme si uvědomili, že u většiny pacientů se začaly objevovat krevní sraženiny a měli problémy. Právě proto jsme se začali zabývat aspirinem v souvislosti s covidem-19,“ citovala CNN lékaře Jonathana Chowa.

Související obsah


Lékaři na základě výzkumu dospěli k závěru, že léky proti srážení krve, kam se řadí také aspirin, mohou být velmi užitečné a klíčové v boji s koronavirem.


Chowův tým vycházel z dat 412 amerických pacientů. Podávání aspirinu dle něj prokázalo 44% snížení využití plicní ventilace u nemocných, o 43 % méně nakažených muselo být také hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče. Navíc poklesla o 47 % také úmrtnost.

V Brně testují lék proti covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2006 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz