Zahraničí

Naděje proti covidu. Ivermektin? Máme něco lepšího, hlásí výrobce léku

Naděje proti covidu. Ivermektin? Máme něco lepšího, hlásí výrobce léku
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví schválilo tento týden jako experimentální léčbu covidu-19 lék ivermektin. Ještě slibnější je ale jiný přípravek od stejného výrobce. Molnupiravir totiž ve studii dosáhl proti koronaviru obrovské účinnosti, podle některých lékařů jde o svatý grál, který by mohl s pandemií zatočit.

Molnupiravir přitom farmaceutické firmy Merck a Ridgeback Pharmaceuticals původně vyvíjely pro léčbu chřipky. "Očekává se, že (společnosti) oznámí podrobné výsledky klinických zkoušek v řádu týdnů," píše The Philadelphia inquirer s tím, že nová experimentální sloučenina by mohla být účinná i proti jiným virům, nejen proti koronaviru.

Americký lékař a spolupracovník televize Fox Marc Siegel o molnupiraviru mluví jako o možném svatém grálu v boji s pandemií. "Je to něco, co si můžete vzít hned první den," řekl tento týden Siegel.

"V druhé fázi testování výsledky ukazují, že tento lék vás zbaví toho viru kompletně. Až do té míry, že po něm nezůstanou žádné stopy. Což dramaticky sráží závažnost případů," tvrdí Siegel.

Související obsah

Podle něj je nicméně potřeba molnupiravir ještě otestovat na větším vzorku tisícovek lidí. A pokud přípravek obstojí, bude mít podle lékaře svět něco, co "opravdu potřebuje." Odhadl, že na trhu by se medikament mohl objevit za čtyři až pět měsíců.

Ze všech dosud testovaných léků proti covidu podle něj molnupiravir vystupuje z řady tím, že je možné ho nasadit velmi záhy. Přípravek by podle něj mohl mimo jiné pomoci lidem, kteří ještě nejsou proti nemoci očkovaní, nebo vakcínu dostat nemohou.

Siegel uzavřel, že léčba molnupiravirem by se odehrávala doma po dobu pětí dní, kdy by lék zarazil rozmnožování viru, aby nemohl v těle napáchat žádné větší škody.

Zprávy o novém nadějném léku přicházejí krátce poté, co české ministerstvo zdravotnictví schválilo nasazení jiné látky - ivermektinu - jako experimentální léčby na covid-19. Pacienti ovšem musejí s nasazením přípravku souhlasit, oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jako první ivermektin v Česku pacientům podala brněnská nemocnice u svaté Anny. Takhle její lékaři popsali své zkušenosti:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz