Domácí

Stát posílá podnikatelům další peníze! Na některé se ale pořád nedostane

Finanční správa začala podnikatelům vyplácet nový kompenzační bonus. Na ten by podle ministerstva financí měli dosáhnou i podnikatelé, kteří nemají uzavřené provozovny, ale kvůli pandemii přišli o část příjmů. Podnikatelé ale tvrdí, že systém nemyslí třeba na pracující studenty nebo na podnikatele se sezónními příjmy.

S novým kompenzačním bonusem by podnikatelům zasaženým pandemií mělo přijít až tisíc korun denně.

"Dosáhne na něj ten, kdo splňuje dvě podmínky. Zaprvé měl před pandemií příjmy z podnikání alespoň 50 %, takže to byla jeho hlavní obživa. Druhá podmínka je, že má propad příjmů alespoň o 50 %," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). A to ve srovnávacím období tří měsíců v předchozích letech.


Maximální výplata kompenzačního bonusu je nově zastropována právě do výše reálných měsíčních příjmů žadatele ve vybraném srovnávacím období.

Související obsah


Na tisícikorunu ale nedosáhnou všichni. Kvůli malým příjmům za srovnávací období v minulosti někdo nedostane vůbec nic. Problém mají třeba podnikatelé se sezónními příjmy, lidé na mateřské nebo rodičovské, pracující studenti nebo důchodci.

Například za únor má nárok na tisícikorunu na den jen podnikatel, který má rozdíl příjmů větší než 28 tisíc.


"Moje příjmy nebyly takové, abych dosáhla rozdílu 50 % a měla nárok na tento kompenzační bonus. V období, které se dokládalo pro získání tohoto kompenzačního bonusu jsem byla student a tolik jsem nepracovala jako teď. Kontaktovala jsem finanční správu ohledně mého problému a bohužel mi bylo řečeno, že na tento nový kompenzační bonus nemám nárok," popsala mladá podnikatelka. 


Problémy přiznává i hlavní ekonom Deloitte David Marek. "Stále v něm zůstaly určité díry, které některým skupinám podnikatelů neumožní čerpat tento kompenzační bonus. Typicky jsou to třeba rodiče, kteří byli na rodičovské dovolené, a to je diskriminační," řekl Marek.

"Musela bych vidět konkrétní případ. Nabízím, ať mi napíší na můj e-mail a určitě si tím budu zaobírat," řekla k případu ministryně financí.

Související obsah


Podnikatelé si navíc stěžují, že kompenzace nemusí dostat kvůli příjmu z vedlejších činností. Novela prý nedává jasný výklad, jak vysoké by tyto příjmy měly být, aby měli na kompenzaci ze zasažené hlavní činnosti nárok.

Karolína Pavlínová, mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz