Ekonomika

Restauraci držely nad vodou rozvozy, stejně ale končí. A není sama

Od začátku pandemie v Česku přerušilo živnost nejvíc podnikatelů za poslední roky. Podle analýz jich bylo přes sto tisíc. Další desítky tisíc s podnikáním skončily úplně. Podle Hospodářské komory podnikatele likvidují přísná protiepidemická opatření. Neveselý trend přitom pokračuje i letos.

Petr Baják z Ústí nad Labem držel svoji malou restauraci v centru města zuby nehty v provozu díky rozvozům. Jenže v době, kdy rozváží kdekdo, není snadné vydělat ani na nájem, natož pak na živobytí. Rozhodl se proto skončit.

"Jsme se rozhodli s paní, že to ukončíme, že nemá cenu čekat dál, co bude a nebude. I kdyby to vláda otevřela, tak lidi se vrátí do hospody třeba až po roce," myslí si Baják.

Nad vodou ho neudržely ani státní kompenzace, protože nikoho nezaměstnává. Podobně jsou na tom teď desítky dalších oborů. Třeba skiareály - po osmi letech pořádně nasněžilo, ale lyžovat se nesmělo.

Související obsah

"Letos jsme doufali, že bychom konečně něco vydělali, ale všechny náklady jdou do mínusu. Pak máte nějaké formy ukončení činnosti," vypočítává provozovatel skiareálu v Telnici Ivan Soukup.

Řada živnostníků změnila obor podnikání, aby pandemii přežila a nezkrachovala. "Dělali jsme firemní akce, kongresy, konference. Od nového roku jsme šli do prodeje dezinfekčních a zdravotních prostředků," svěřil se Luboš Machoň.

V Česku loni ukončilo živnost 36 tisíc podnikatelů, přes 100 tisíc jich podnikání přerušilo. To je nejvíc za poslední čtyři roky a o 8500 víc než v roce 2019.

Související obsah

"Pokud budou nadále platit stávající zákazy, pětina živnostníků a podniků neudrží své podnikání už déle něž jeden měsíc," předpovídá viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. Podle analýzy by do tří měsíců mohlo v insolvenci skončit až dalších 40 procent podnikatelů.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz