Koronavirus

Většina podnikatelů kvůli covidu tratila, jen osm procent si polepšilo

Většina podnikatelů kvůli covidu tratila, jen osm procent si polepšilo
Zdroj: Getty Images

Na dva ze tří malých a středních podniků negativně dopadla situace kolem koronaviru. Skoro polovina firem musela sáhnout do rezerv, většina podniků očekává, že se bude vzpamatovávat z krize déle než rok. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos.

Dopady koronaviru mezi českými malými a středními podniky se rozhodla zjistit Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) prostřednictvím výzkumu mezi podnikateli.


"Pokles zakázek se nejvíce dotkl zejména výroby a průmyslu. Jde zpravidla o složitější či komplexnější zakázky a ve chvíli, kdy nelze číst situaci na trhu – v evropském nebo světovém kontextu – obchodní partneři příliš nečiní strategická rozhodnutí o nových zakázkách, projektech či nových dodavatelích,“ řekla místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Související obsah


Nejméně se koronavirus dotknul stavebnictví, které funguje díky dlouhodobým zakázkám, potravinářství a dalších spotřebitelských oborů. Rostou také prodeje v oblasti hygieny, drogistického zboží, čisticích a dezinfekčních prostředků a podobně.


Podle průzkumu pandemie výrazně uškodila a spíše uškodila 67 procentům podniků, spíše nebo výrazně pomohla osmi procentům podniků. Na grafy s výsledky průzkumu se můžete podívat v galerii níže.


Průzkumu agentury Ipsos pro AMSP ČR se v letošním únoru zúčastnilo celkem 188 živnostníků a firem z oborů průmyslu a výroby, obchodu a služeb.

Zde si můžete přečíst zprávu k průzkumu Ipsos:

Covid-19 a změny v podnikání

Typ souboru:pdf

 

Rok od prvního uzavření obchodů a restaurací. Podniky denně přichází o miliony. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz