Koronavirus

Většina podnikatelů kvůli covidu tratila, jen osm procent si polepšilo

Většina podnikatelů kvůli covidu tratila, jen osm procent si polepšilo
Zdroj: Getty Images

Na dva ze tří malých a středních podniků negativně dopadla situace kolem koronaviru. Skoro polovina firem musela sáhnout do rezerv, většina podniků očekává, že se bude vzpamatovávat z krize déle než rok. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos.

Dopady koronaviru mezi českými malými a středními podniky se rozhodla zjistit Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) prostřednictvím výzkumu mezi podnikateli.


"Pokles zakázek se nejvíce dotkl zejména výroby a průmyslu. Jde zpravidla o složitější či komplexnější zakázky a ve chvíli, kdy nelze číst situaci na trhu – v evropském nebo světovém kontextu – obchodní partneři příliš nečiní strategická rozhodnutí o nových zakázkách, projektech či nových dodavatelích,“ řekla místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Související obsah


Nejméně se koronavirus dotknul stavebnictví, které funguje díky dlouhodobým zakázkám, potravinářství a dalších spotřebitelských oborů. Rostou také prodeje v oblasti hygieny, drogistického zboží, čisticích a dezinfekčních prostředků a podobně.


Podle průzkumu pandemie výrazně uškodila a spíše uškodila 67 procentům podniků, spíše nebo výrazně pomohla osmi procentům podniků. Na grafy s výsledky průzkumu se můžete podívat v galerii níže.


Průzkumu agentury Ipsos pro AMSP ČR se v letošním únoru zúčastnilo celkem 188 živnostníků a firem z oborů průmyslu a výroby, obchodu a služeb.

Zde si můžete přečíst zprávu k průzkumu Ipsos:

Covid-19 a změny v podnikání

Typ souboru:pdf

 

Rok od prvního uzavření obchodů a restaurací. Podniky denně přichází o miliony. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz