Domácí

Sčítání lidu začíná už příští týden. Letos přinese hned několik novinek

Po 10 letech se v České republice uskuteční sčítání obyvatel. Novinkou je možnost vyplnit internetový formulář a také podstatně méně otázek. Uvádět už například nebudete muset, zda jste ženatý nebo vdaná.

Vyplnění formuláře je povinné. Vůbec poprvé to ale lze udělat na internetu. Řada kolonek zmizela, ze 47 položek jich zbyla polovina.

"Sčítání 2021 startuje 27. března a potrvá do 9. dubna. První fáze je připravená primárně jako online. Lidé budou moci vyplnit formulář na stránkách www.sčítání.cz. Pokud raději používají mobilní telefon, tak mohou jít na aplikaci Sčítání21," popsala mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Pro ty, kteří budou chtít klasické sčítání, budou existovat i papírové formuláře. Zkušební komisaři vyrazí s formuláři 17. dubna a měli by stihnout zhruba třetinu zbylých obyvatel Česka obejít do 11. května.

Související obsah

Některé otázky z formuláře letos zmizely. "My jsme už zcela vynechali otázky, které se týkají vybavení domácností. Ubyla část otázek, kterou vyplňovali majitelé domů. Například z čeho ta stavba je, jestli má výtah a podobně. A taky jestli je někdo ženatý, nebo vdovec," uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.


O svoje údaje se lidé bát nemusí. "Veškeré osobní údaje budou zlikvidovány a pracujeme už s údaji anonymně," řekl Rojíček. 


Zástupci biskupů už vybídli věřící, aby se nezapomněli přihlásit k římskokatolické církvi. To asi nebude případ Rytířů Jedi, kteří představené v Česku nemají, přesto se k nim naposledy hlásilo na 15 tisíc lidí.


"Já mám určitě pochopení pro humor, ale nemyslím si, že zrovna sčítání je ta správná cesta. Určitě se najde řada jiných možností. Zkreslování vede ke znehodnocování celé akce," dodal předseda ČSÚ.

Související obsah


Získaná data můžou pomoct obcím a krajům k určení volných bytů, k zavedení vlakových a autobusových spojů a také k zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách.


Výsledky letošního sčítání obyvatelstva, které se poprvé odehraje i elektronicky, se dozvíme na přelomu roku 2021 a 2022.

Radim Bánovský, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz