Domácí

Ptačí chřipka je v osmi krajích, začalo vybíjení nakažených zvířat

V Dobřenicích na Královéhradecku v pondělí ráno začalo vybíjení kachen, které jsou nakažené ptačí chřipkou. Podle veterinářů se musejí nakonec utratit zvířata v pěti chovech firmy Perena.

Hasiči budou muset zvířata chytat po jednom a umisťovat je do kontejnerů s oxidem uhličitým. A nebude to práce na hodiny, ale dny. Celkem má být utraceno zhruba 55 tisíc kusů drůbeže.

Práce mají skončit podle prvních odhadů ve čtvrtek. S utrácením se začalo v Dobřenicích, poté přijde na řadu chov v Novém Bydžově. Vybitá má být také farma v Chudonicích, další v obci Vápno na Pardubicku. Veterináři se přesunou i do Středočeského kraje, a to do obce Vinice.

V chovech byla ptačí chřipka potvrzená minulý týden. Majitel si všiml, že rapidně klesla snůška kachních vajec a taky zaznamenal masivnější úhyny. Proto kontaktoval veterináře a ti skutečně zjistili, že se jedná o virovou nákazu. Ta se nejčastěji šíří pozřením krmiva či vody, která je kontaminovaná trusem nakažených ptáků.

Související obsah

Hasičský záchranný sbor se na zásah ve východočeských chovech připravoval již o víkendu. Například souprava na dekontaminaci přijela z Náchoda. Škody na zvířatech zaplatí stát, kachny budou utrácet zhruba tři desítky hasičů. Ohniska ptačí chřipky jsou aktuálně v osmi krajích.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz