Domácí

Unikátní sbírka: Nadšenec má formuli i pro 130kilového řidiče!

V Dobřenicích na Královéhradecku vzniká muzeum mlado-boleslavských kabrioletů a českých formulí. Dozvíte se třeba i to, že sportovní speciály byly uzpůsobené i pro 130kilové závodníky.

Pavel Kalina si začal snít svůj sen doma na dvorečku. Když hvízdaly pneumatiky, manželka zavírala okna a modlila se, aby její muž neprojel zdí. Kdyby mu bývala dala víc knedlíků na talíř, nejspíš by bylo po ježdění. Sotva se vešel za volant.

"Přiznám se, že jsem začal redukční dietou hubnout, abych s ní mohl vyrazit,“ řekl Pavel Kalina, sběratel formulí. Formule jsou totiž opravdu pouze pro lidi útlé postavy.

To co před časem sběratel shodil, prý zase nabral. A tak začal sbírat kousky, kam se vejde každý. Naštěstí se dělaly formule, kde mohli jezdit i 130kilové osoby a pan Kalina má právě jednu z nich.

Související obsah

Jsou to české stroje ze sedmdesátých let. Prý vyhrávaly skoro každý závod, ale musel se jet na východě Evropy. Za socialismu závodníky nikdo nepustil do zahraniční, do západní Evropy.

Jen tahle jediná formule poměřila síly se západoevropskou konkurencí. V roce 1977 jezdila v Brně intersérii. Formule letí na asfaltu až dvě stě kilometrů v hodině. Stroje prý nebyly vůbec poruchové.

Související obsah

"Ulomilo se mi kolo, zadřelo ložisko," vypráví Kalina. "Když jsem zjišťoval, komu se to kdy stalo, tak prý jsem jediný." Muzeum se návštěvníkům otevře na jaře a kromě formulí tam budou i mladoboleslavské kabriolety. Nejstarší je z roku 1937.

Petr Brzek/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události