Naše Česko

Obyvatelům desítek obcí se zlepší život. Mohou požádat o dotace

Desítkám obcí umožní dotace v celkové výši 300 milionů korun zlepšit život obyvatel. Přes 200 schválených projektů totiž dostalo od ministerstva životního prostředí zelenou a obce si tak v příštím roce mohou požádat o financování projektů z evropských fondů.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se obce v poslední době potýkají se špatnou kvalitou vody i dlouhými obdobími sucha. Právě proto prý dotace dostanou především menší obce s malými rozpočty, které potřebují problém s vodou rychle řešit.

Kromě pitné vody půjdou peníze také na kanalizace, čistírny odpadních vod a vodovody, konkrétně na jejich projektovou přípravu. Dotaci na dokumentaci získal například projekt kanalizace a čistírny v Bouzově, v Desné navrhnou rozšíření vodohospodářské infrastruktury a v Lošanech zase vodovod.

Související obsah

Celkem vzniknou projektové dokumentace na skoro 90 místech za celkem téměř 120 milionů korun. Součástí schvalovaných projektů byly i výměny lamp veřejného osvětlení v obcích v chráněných krajinných oblastech, kde nová energeticky úsporná pouliční světla nahradí staré neefektivní typy.

Kromě lepší viditelnosti a nižších nákladů na provoz je výhodou nového osvětlení snížení světelného smogu. Dotace poputují do 24 obcí, na lepší osvětlení se mohou těšit obyvatelé Hejnic, Železného Brodu nebo Radvanic.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz