Domácí

Česko čekají chudé Velikonoce. Lidé nemají zájem o přípravy na svátky

V některých obchodech je možné prodávat výrobky a předměty související s Velikonocemi. Zboží dostalo od ministerstva průmyslu a obchodu výjimku. Podle obchodníků je ale zájem poměrně malý. Lidé budou velikonoční svátky trávit bez návštěv, a tak se na svátky jara nemají chuť chystat.

Pomlázky, kraslice a další tradiční předměty spojené s Velikonocemi. Obchodníci do poslední chvíle čekali, jestli budou moci tyto výrobky prodávat. "Do poslední chvíle jsme nevěděli, takže jsme zákazníky odmítali s tím, že se to prodávat nesmí," svěřila se Lucie Kloudová, která prodává květiny.

Například v malém obchodě v Českých Budějovicích si teď lidé mohou velikonoční dekoraci prohlédnout pouze za výlohou. Prodejna je kvůli vládním nařízením uzavřena. Přitom ve velkém řetězci zákazníci velikonoční zboží seženou. Vztahuje se na něj výjimka.

"Zákazníci u nás mohou sehnat například pomlázky, dekorace do bytu nebo například na zahradu," uvedla mluvčí Globusu Lutfia Volfová. "V prodejnách, jako jsou květinářství, běžné potraviny nebo drogerie, je možné bez problému doplnit tento sortiment. Takže třeba pomlázky a tak dále je možné kupovat," vyjádřil se ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Související obsah

V menších obchodech je prý letos zájem o velikonoční zboží malý. "Tím, že je zavřena spousta jiných obchodů, není vlastně důvod chodit sem do centra. Určitě je to znát," popsala současnou situaci paní Kloudová.

"Letos nás čekají chudé Velikonoce, celá řada produktů se neprodá. Kvůli tomu naše ekonomika přijde o jednu až jeden a půl miliardy korun každý den," tvrdí ekonom Štěpán Křeček.

Na tradiční velikonoční pomlázku letos opět nevyrazíme. Lidé mají zůstat doma. Výrazně omezené budou také velikonoční bohoslužby. Kostel může být zaplněn jen z deseti procent. Církve proto lidem nabídnou online přenosy na internetu.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz