Koronavirus

Na očkování se mohou hlásit další lidé! Koho se to týká a jak na to? NÁVOD

Na očkování se mohou hlásit další lidé! Koho se to týká a jak na to? NÁVOD
Zdroj: Getty Images

Lidé s chronickým onemocněním nebo s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19 se od středy mohou registrovat k očkování s použitím unikátního kódu. Ten získají od svého ambulantního lékaře či na specializovaném pracovišti. Budou tak mít nově hned tři možnosti, jak se nechat očkovat.

Pacienti s diabetem, onkologickým onemocněním, ale i po transplantaci orgánů nebo trpící silnou obezitou. Všichni tito lidé mají nově možnost požádat o očkování proti novému typu koronaviru SARS-CoV-2 za pomoci speciálního kódu.

Kód bude mít omezenou platnost do 30. dubna 2021 a přidělit vám ho může ambulantní lékař nebo lékař specializovaného pracoviště. "Je určen pouze pacientovi a je zakázané jej předávat nebo sdělovat jakékoli jiné osobě,“ upozornilo ministerstvo zdravotnictví.

"Podobně jako v jiných státech, i v České republice proběhne očkování chronických pacientů ve dvou fázích. Nejdříve budou očkováni ti, kteří jsou onemocněním covid-19 s ohledem na svůj zdravotní stav nejvíce ohroženi a jsou nejčastěji hospitalizováni s těžkým průběhem nemoci na JIP/ARO odděleních nemocnic. S vyšší dostupností očkovací látky se pak možnost registrace otevře dalším skupinám,“ oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Chronicky nemocní a vysoce rizikoví pacienti tak mají celkem tři možnosti, jak se nechat očkovat. Kromě unikátního kódu od ambulantního lékaře či specializovaného pracoviště i nadále mohou využít očkování u svých praktických lékařů a ve vybraných centrech vysoce specializované péče.

Chroničtí pacienti s nižším rizikem těžkého průběhu covid-19 a lidé pravidelně a dlouhodobě pečující o chronicky nemocnou osobu budou očkovaní v další fázi, až bude více dávek vakcín.

Související obsah

Očkování přes centrální rezervační systém

Je nutné provést registrací přes centrální rezervační systém k očkování na očkovacím místě. Osoby s chronickým onemocněním zadávají do registračního formuláře kód, který jim poskytne centrum specializované péče či ambulantní specialista, v jehož péči se nachází na základě posouzení zdravotního stavu ošetřujícím lékařem. Na očkovacím místě dokládají svůj zdravotní stav lékařskou zprávou. Bez této zprávy nebude pacientovi očkování v očkovacím místě umožněno.

Jak postupovat


REGISTRACE

- Zadejte do rezervačního webu své telefonní číslo. Na něj vám přijde PIN, který pak zadáte do systému. 

- Otevře se vám formulář. Vyplňte údaje o své osobě, vyberte si své místo očkování a zaklikněte volbu "osoba s chronickým onemocněním."

- Zadejte do registračního formuláře kód, který vám byl poskytnut centrem specializované péče či ambulantním specialistou, v jehož péči se nacházíte (na základě posouzení zdravotního stavu ošetřujícím lékařem). 

- Odešlete žádost. 

REZERVACE

- Po výzvě z očkovacího místa dostanete SMS s PIN2 k provedení rezervace k samotnému očkování na webu rezervace.mzcr.cz.

- Pomocí čísla pojištěnce, což je rodné číslo, a obdrženého PIN2 si termín zarezervujete.

- Vyberte si datum a čas prvního očkování, na místě, které jste si při registraci vybral/a.

- Termín pro druhé očkování se vám automaticky vygeneruje sám na stejném očkovacím místě. Na provedení rezervace máte 72 hodin. Když z jakéhokoli důvodu neprovedete rezervaci do 72 hodin, jste vrácen/a zpět do registrace a čekáte na novou SMS s výzvou z očkovacího místa. Vrácen/a do registrace můžete být maximálně 3×, poté vaše registrace zaniká.

Související obsah

Očkování přes praktického lékaře


Praktičtí lékaři se do očkování zapojují postupně v závislosti na dostupnosti očkovacích látek. Tato možnost je pro pacienty, kteří nejsou očkováni jinde a zatím nejsou registrovaní přes centrální rezervační systém na očkovací místo.

Očkování v zařízení lůžkové péče


Tento způsob očkování je pro pacienty možný pouze v některých vysoce specializovaných centrech. "Informujte se prosím na webových stránkách zařízení či u svého lékaře," vyzvalo ministerstvo zdravotnictví.

Startuje očkování chronicky nemocných, bude ale dost vakcín? Podívejte se na reportáž:

  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz