Zahraničí

První výrobce ohlásil, že jeho vakcína je bezpečná pro děti. Testoval i tříleté

První výrobce ohlásil, že jeho vakcína je bezpečná pro děti. Testoval i tříleté
Zdroj: Profimedia

Čínská farmaceutická společnost Sinovac na základě klinických studií oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je bezpečná pro děti od 3 let. U dvou z více než 500 dětí se v reakci na očkování vyskytla horečka, zbytek měl reagovat dobře.

Na celém světě vakcínu Sinovac dostalo už více než 70 milionů lidí, u dětí se ale doposud nepoužívala kvůli obavám z odlišné reakce jejich imunitního systému na očkování. Nyní ale farmaceutická společnost na základě předběžných údajů oznámila, že její vakcína je pro děti od 3 let bezpečná, informovala o tom agentura AP

Klinických studií se zúčastnilo více než 550 dětí. Výsledky rané a střední fáze ukázaly, že vakcína má schopnost vyvolat imunitní odpověď. Dvě děti, tříleté a šestileté, měly v reakci na očkování horečku. Zbytek měl podle ředitele společnosti Ganga Zenga mírné nežádoucí účinky.

"Velmi vítáme, že je vakcína bezpečná a může vyvolat imunitní odpověď proti viru SARS-CoV-2," uvedl profesor z lékařské fakulty na univerzitě v Singapuru Eng Eong Ooi. Řekl ale, že údaje, které společnost prezentovala veřejnosti, nejsou zatím dostatečné.

I další farmaceutické společnosti, mezi nimi Pfizer, Moderna nebo AstraZeneca, v současné době provádějí studie, v rámci kterých zjišťují reakce dětí na vakcínu proti covidu-19. Jak uvádí odborný časopis British Medical Journal, společnost Pfizer zaregistrovala k testování dva tisíce dětí ve věku 12 až 15 let.

Související obsah

 

Před několika dny začala Moderna testovat vakcínu u dětí ve věku od 6 měsíců do 11 let. Podle BBC se jedná o prvního amerického výrobce, který začne testovat svou vakcínu na kojencích.

Ačkoliv je u dětí méně pravděpodobně, že budou mít těžký průběh covidu-19, stále jsou ohroženy a mohou virus přenášet dál. Proto je podle odborníků důležité je zahrnout do očkovacích programů. K dosažení kolektivní imunity je potřeba proočkovat 60 až 90 % populace.

Více o kolektivní imunitě a očkování dětí se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz